Jak budować cele życiowe?

Jasno określone cele życiowe są ścieżką do doskonałości. Na początku musisz określić, czego naprawdę oczekujesz od życia. Alicja w Krainie Czarów zapytała Kota z Cheshire „Czy możesz mi powiedzieć, którędy mam stąd iść?” Kot odparł, że jak będziesz wystarczająco długo szła gdzieś dojdziesz. To tak jakby wsiąść do taksówki i powiedzieć „proszę jechać dokądś”. Jak widzisz musisz wiedzieć dokąd zmierzasz, co chcesz osiągnąć.

Jak to zrobić?

Wkrocz we własną przyszłość i napisz własny nekrolog, w którym określisz, co chcesz po sobie zostawić. Opisz w nim, co zrobiłeś wyjątkowego.

Teraz wróć do chwili obecnej i określ, co jest twoim celem. Nie wiesz jak to uczynić? Czym się powinien charakteryzować cel?
Ma być:

 1. konkretny
 2. mierzalny
 3. osiągalny (ale atrakcyjny)
 4. realistyczny (ale ambitny)
 5. terminowy

Co oznacza konkretny?

Powinien być określony, materialny, namacalny. Sformułowany w sposób jednoznaczny, uniemożliwiający swobodną interpretację. Określ, co chcesz osiągnąć. Wyznacz, z kim jest związany, oznacz miejsca, wymagania do jego realizacji. Znajdź ograniczenia i wymagania. Odpowiedz sobie na pytania: Po co, chcesz go realizować? Jakie będą z niego korzyści? Jakie będą straty?

Jak budować cele życiowe?

Jak rozumieć mierzalność?

Cel mierzalny daje możliwość sprawdzenie stopnia jego realizacji. Możliwość doświadczenia go wszystkimi zmysłami. Im bardziej konkretny i mierzalny tym bardziej osiągalny. Powinien być również namacalny, jeżeli taki nie jest połącz go z innym namacalnym.

Osiągalny i atrakcyjny

Zbyt ambitny cel hamuje motywację, powinien być dostosowany do twoich możliwości. Musi być ciekawy, aby wzmacniał cię w działaniu. Co się stanie jak będzie nudny? Nie wydaje mi się, że będziesz miał ochotę go realizować, a tym bardziej osiągnąć.

Realistyczny i ambitny

To oznacza rzeczowy i trzeźwy, możliwy do osiągnięcia. Stosunkowo trudny tak, aby był wyzwaniem, ale niezniechęcający.

Zaplanowany inaczej terminowy

Przemyślany i spodziewany w określonym czasie. Oznaczyć należy ostateczny termin jego realizacji. Wyznaczenie określonego czasu działa mobilizująco.
Pamiętaj, aby CEL ZAPISAĆ. Dlaczego? Cel nie zapisany jest oderwany od twojego życia, twojego świata. Planujesz po to, aby go zrealizować. Chyba, że chcesz mieć go tylko w marzeniach.

Jakich zasad powinieneś się trzymać?

Cel powinien dodatkowo:

 1. być określony w formie pozytywnej
 2. wynikać z twojej chęci i być pod twoją kontrolą
 3. mieć możliwość przewidywania procesu dowodowego
 4. być jasno określony
 5. dawać możliwość określenia zasobów
 6. być ekologiczny
 7. określać pierwszy krok

Co oznacza forma pozytywna?

Jak budować cele życiowe?

Oznacza, co chcę, a nie czego nie chcę. Czyli chcę jeździć mercedesem, niż nie chcę jeździć komunikacją miejską. Czasem warto formować cel – co chcę bardziej, na przykład chcę bardziej nowego mercedesa niż starego fiata.

Zwróć uwagę, na niebezpieczeństwo formułowania celu negatywnie (w formie, czego nie chcę). Ponieważ w tedy będziesz koncentrował i jednocześnie zbliżał do tego, czego nie unikasz. Pamiętaj, jeżeli zaczniesz formułować cel negatywny, od razu zadaj sobie pytanie: Co chcę w zamian? W zamian tego właśnie negatywnego celu. Wynika z własnych chęci i jest pod twoją kontrolą.

Po pierwsze musisz brać odpowiedzialność za własne decyzje, bez względu na opinię innych osób. Jeżeli celem jest rzucenie palenia to: „ja chcę rzucić palenie” zamiast „moja żona chce abym rzucił palenie” Dlaczego właśnie tak? Jeżeli nie będzie wynikać to z twoich przekonań, a ze chęci innych osób, to zmiana twojego stosunku do nich może spowodować zmianę takiego celu. Rób to dla siebie, nie dlatego że tak chce ktoś inny. Jeżeli będziesz poddawał się woli innych, ich cele staną się twoimi celami. Gdzie jest wolność? Jak sądzisz będziesz niewolnikiem?

Co oznacza, że cel jest po twoją kontrolą?

Tyle, że wynik jest zależny wyłącznie od ciebie.

Procedura dowodowa

Rozpoczyna się od znalezienia odpowiedzi na pytanie skąd będę wiedział, że udało mi się osiągnąć cel? Następnie: co zrobię, jak osiągnę cel? Dalej: jak się będę czuł, co będę słyszał i widział, jak dopnę swego?

Jasno określony

Czym jest ten właśnie cel dla ciebie? Jak dokładnie to uczynić? Dowiedz się: z kim, gdzie i kiedy chcesz osiągnąć cel? Co da ci możliwość pozbycia się zbędnych elementów?

Potrzebne zasoby

Czym są zasoby? Jak je określić? To ludzie, wiedza i wszystko inne, co potrzebne, aby osiągnąć cel. Na początku należy określić: jakie mam zasoby. Następnie: jakie muszę jeszcze posiadać. Na końcu: jak będę działać mając potrzebne zasoby?

Ekologiczność celu

Oznacza to, czy cel jest zgodny z wszystkimi aspektami mojego życia. Jakie mogę mieć ukryte zyski, które nie zauważyłem na początku, choć mogły wydawać się zagrożeniem. Na tym etapie zaczynają się pojawiać pytania o wartości. Czym są wartości? Odpowiadają na pytanie: „co sprawia, że to chcę?”. Co zyskam lub stracę realizując cel? Co się stanie jak go nie osiągnę? Co się stanie jak go zrealizuję?

Pierwszy krok

„Każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku” – LAO CY. Zmiana powinna być ewolucyjna, ugruntowana w twojej świadomości. Dlatego stwórz szczegółowy plan działania, począwszy od pierwszego kroku. Przecież zależy ci na celu, nie wyłącznie na samych marzeniach o nim. Każdy kolejny krok zbliża cię do niego.

Znalazłeś w tekście elementy inspirujące i nowatorskie, a może nie zgadzasz się z autorem? Powiedz nam o tym, napisz z czym się nie zgadzasz, uargumentuj to, wzbogać tekst o swoje uwagi. Nic tak nie buduje atmosfery portalu jak inteligentni czytelnicy potrafiący zanalizować i wyartykułować swoje spostrzeżenia.

Autor: Maciej Kozubik – Dyplomowany Coach, Trener Biznesu, Ekonomista. Absolwent dwóch uczelni wyższych (Akademii Ekonomicznej w Katowicach i Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu). Pracował w korporacjach, w tym międzynarodowych. Praktyk biznesu. Nieprzerwanie podąża przed siebie, wyznacza sobie ambitne cele i szuka nowych inspiracji. To, co go wyróżnia, to silna wiara w ludzi i ich potencjał, dlatego namawia ich do inwestowania w siebie i rozwijania swoich pasji. Jest przekonany, że każdy jest stworzony, by odnosić sukcesy. Dzisiaj zajmuje się coachingiem i szkoleniami.