trener sprzedaży, trener biznesu, coach sprzedaży, szkolenia dla handlowców, szkolenia dla sprzedawców, szkolenia z negocjacji, indywidualny trening sprzedaży, kurs ze sprzedaży, coaching handlowców, coaching sprzedawców, pozyskiwanie klinetów, prospecting, warsztat dla handlowców, warsztat dla sprzedawców, standardy sprzedaży, Maciej Kozubik

8 powodów, dla których telemarketing nie jest skuteczny.

 

Niska skuteczność telemarketingu to czasem jak próba wcisnąć Czerwonego Kapturka do działu sprzedaży, podczas gdy ona woli spokojnie spacerować lasem. Oto kilka powodów, dlaczego ta forma sprzedaży czasem jest jak wilk w przebraniu.

 

Natarczywość i niechciana interakcja:

To tak, jakby wilk zbyt nachalnie chciał namówić Czerwonego Kapturka na odwiedziny u babci. Lepsze byłoby delikatne „czy może byś chciała zabrać dla niej te pyszne ciasteczka?” zamiast agresywnej zachęty.

 

Niski poziom personalizacji:

To jakby wilk próbował zaimponować wszystkim dziewczynom w lesie tym samym, oklepanym kawałkiem. Lepsze jest indywidualne podejście, które sprawi, że każda z nich poczuje się wyjątkowa.

 

Brak autentyczności i zaufania:

Gdy wilk mówi, że jest babcią, to Czerwony Kapturek wyczuwa podstęp. Podobnie, klienci są podejrzliwi wobec nieznanych numerów. Trzeba zbudować autentyczność i zaufanie, by uniknąć wrażenia oszustwa.

 

Niewłaściwy moment kontaktu:

To, jak wilk zaczepia Czerwonego Kapturka podczas wizyty u babci, może prowadzić do frustracji. Lepiej zadzwonić wtedy, gdy klient ma czas i chęci na rozmowę.

 

8 powodów, dla których telemarketing nie jest skuteczny.

Rys. 1. 8 powodów, dla których telemarketing nie jest skuteczny.

 

 

Niskie umiejętności komunikacyjne telemarketera:

To jak próba wilka, który nie potrafi zgrabnie „zagaić” do Czerwonego Kapturka. Warto zadbać o szkolenia, by telemarketerzy potrafili słuchać i dopasować ofertę do potrzeb klienta.

 

Ograniczona wiedza o produkcie lub usłudze:

To jak wilk, który próbuje sprzedać coś, o czym nie ma zielonego pojęcia. Telemarketerzy muszą znać ofertę jak swoje własne futro wilk, by przekonać klienta do zakupu.

 

Rosnąca popularność alternatywnych kanałów komunikacji:

To jak gdyby Smerfy zaczęły korzystać z nowoczesnych gadżetów, zamiast czekać na kolejny atak Gargamela. Telemarketing musi być częścią różnorodnej strategii, uwzględniającej różne kanały komunikacji.

 

Restrykcyjne przepisy prawne dotyczące telemarketingu:

To jak próba wilka wejścia do domu Czerwonego Kapturka, mimo zakazu wstępu. Trzeba ścisłe przestrzegać przepisów, by uniknąć kłopotów.

 

Podsumowując, by odnieść sukces w telemarketingu, warto pamiętać, że każdy klient to jak inna postać z bajki. Trzeba zastosować personalizowane, autentyczne podejście i szanować ich indywidualne potrzeby. A czasem warto też pomyśleć o różnorodnych sposobach dotarcia do nich, by skutecznie przekonać ich do oferty.

 

Rys. 2. 8 powodów, dla których telemarketing nie jest skuteczny.

Rys. 2. 8 powodów, dla których telemarketing nie jest skuteczny.

 

Świadomość problemów jest pierwszym krokiem do ich rozwiązania, dlatego przygotowałem dla Ciebie kilka pomysłów.

 

Zamiast natarczywości i niechcianej interakcji.

Zamiast agresywnego wilczego podejścia, telemarketerzy mogą być jak Mądra Sowa, która cierpliwie czekała na właściwy moment, by przekazać swoją mądrość. Dzięki temu klient będzie bardziej skłonny do wysłuchania oferty.

Przykład z życia: Firma A wysyła klientom spersonalizowane e-maile z wartościową zawartością, zachęcając do dalszej interakcji zamiast wielokrotnego dzwonienia w krótkim odstępie czasu.

 

Zamiast niskiego poziomu personalizacji.

Wzorem Dobrej Wróżki, telemarketerzy mogą zaskoczyć klienta, oferując mu rozwiązanie, które wydaje się stworzone specjalnie dla niego. Dzięki temu klient poczuje się doceniony i bardziej skłonny do podjęcia decyzji zakupowej.

Przykład z życia: Sklep internetowy B oferuje klientom spersonalizowane rekomendacje produktów, bazujące na ich wcześniejszych zakupach i preferencjach, jak Dobra Wróżka, która spełniała marzenia.

 

Zamiast braku autentyczności i zaufania.

Telemarketerzy mogą naśladować Księcia z Bajki, który zdobył zaufanie Kopciuszka. Dzięki szczerości i empatii można zbudować autentyczny kontakt z klientem, który poczuje, że rozmawia z rzeczywistą, zaufaną osobą.

Przykład z życia: Firma C umieszcza na swojej stronie internetowej rzeczywiste opinie klientów, które świadczą o jakości oferowanych produktów lub usług, jak Książę, który zdobył zaufanie Kopciuszka.

 

Rys. 3. 8 powodów, dla których telemarketing nie jest skuteczny.

Rys. 3. 8 powodów, dla których telemarketing nie jest skuteczny.

 

Zamiast niewłaściwego momentu kontaktu.

Podobnie jak w bajce o Śpiącej Królewnie, warto wybrać odpowiedni moment na „obudzenie” klienta z jego codziennych spraw. Pamiętajmy, że każdy ma swój „magiczny czas”, kiedy jest bardziej otwarty na rozmowę.

Przykład z życia: Firma D analizuje dane, aby ustalić optymalne godziny telefonowania lub wysyłania newsletterów, uwzględniając preferencje i zachowania klientów. Tak jak w bajce o Śpiącej Królewnie, gdy książę wybrał odpowiedni moment na „obudzenie” królewny.

 

Zamiast niskich umiejętności komunikacyjnych telemarketera.

Telemarketerzy mogą wziąć przykład z krasnoludków, które by zgrane i potrafiły wspólnie rozwiązać każdy problem. Współpraca w zespole oraz regularne szkolenia mogą poprawić umiejętności komunikacyjne, co przełoży się na skuteczność działań.

Przykład z życia: Firma E organizuje regularne szkolenia z komunikacji interpersonalnej dla swoich telemarketerów, co przyczynia się do podniesienia jakości obsługi klienta, jak krasnoludki, którzy były zgrane i umiały wspólnie rozwiązywać problemy.

 

Zamiast ograniczonej wiedzy o produkcie lub usłudze.

Jak mądry Mistrz Yoda z Gwiezdnych Wojen, telemarketerzy powinni zgłębiać wiedzę na temat oferty, by być gotowym na każde pytanie klienta. Tylko w ten sposób mogą przekonać go do mocy produktu lub usługi.

Przykład z życia: Firma F zapewnia telemarketerom dostęp do materiałów informacyjnych i systemu CRM z kompleksowymi informacjami o produktach i klientach, co umożliwia szybką i dokładną odpowiedź na pytania klientów, jak Mistrz Yoda, który zgłębiał wiedzę na temat Mocy.

 

Rosnąca popularność alternatywnych kanałów komunikacji to jednak dobry kierunek.

Telemarketing może być jak odwaga zdobywców Dzikiego Zachodu, który wykorzystuje, nadarzające się, okazje. Warto wykorzystać różnorodne kanały komunikacji, takie jak e-mail marketing czy media społecznościowe, by dotrzeć do klientów w bardziej efektywny sposób, a  telemarketing powinien być elementem wspierającym proces sprzedaży.

Przykład z życia: Firma F integruje telemarketing ze strategią content marketingową, wykorzystując różnorodne kanały, co przyczynia się do zwiększenia skuteczności działań.

 

Restrykcyjne przepisy prawne dotyczące telemarketingu. Na to nie mamy spływu.

Podobnie jak Śpiąca Królewna, która musiała poddać się zaklęciu i przed północą opuścić bal, tak telemarketerzy muszą ścisłe przestrzegać obowiązujących przepisów. Dzięki temu unikną kłopotów prawnych i zyskają szacunek klientów.

Przykład z życia: Firma G stosuje standardy prawne i regularnie szkoli swoich telemarketerów z zakresu zgodności z przepisami dotyczącymi telemarketingu, co zapewnia legalność prowadzonych działań.

 

Telemarketing to skuteczna forma sprzedaży, ale tylko wtedy, gdy jest przeprowadzona w odpowiedni sposób. Jeśli chcesz, aby Twój telemarketing był bardziej skuteczny, zastosuj się do powyższych wskazówek.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak poprawić skuteczność telemarketingu, zapisz się na bezpłatne konsultacje dowolnego problemu sprzedażowego.

Bezpłatne konsultacje

 

Znalazłeś w tekście: „8 powodów, dla których telemarketing nie jest skuteczny” elementy inspirujące i nowatorskie, a może nie zgadzasz się z autorem? Powiedz nam o tym, napisz, z czym się nie zgadzasz, uargumentuj to, wzbogać tekst o swoje uwagi. Nic tak nie buduje atmosfery portalu, jak inteligentni czytelnicy umiejący zanalizować i wyartykułować swoje spostrzeżenia.

 

Maciej Kozubik Trener sprzedażyAutor: Maciej Kozubik — Dyplomowany Coach, Trener Biznesu, Ekonomista. Absolwent dwóch uczelni wyższych (Akademii Ekonomicznej w Katowicach i Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu). Pracował w korporacjach, w tym międzynarodowych. Praktyk biznesu. Nieprzerwanie podąża przed siebie, wyznacza sobie ambitne cele i szuka nowych inspiracji. To, co go wyróżnia, to silna wiara w ludzi i ich potencjał, dlatego namawia ich do inwestowania w siebie i rozwijania swoich pasji. Jest przekonany, że każdy jest stworzony, by odnosić sukcesy. Dzisiaj zajmuje się coachingiem i szkoleniami, w firmie Grupa Kozubik i Partnerzy.