Recenzja książki: Everest lidera. O wartościach, silnym zespole i skutecznym przywództwie.

Kilka tygodni temu otrzymałem do recenzji książkę: „Everest lidera. O wartościach, silnym zespole i skutecznym przywództwie.” autorstwa Anny Sarnackiej-Smith. Lekturę pozycji ma już za sobą, jednak czas na napisanie recenzji pojawił się dopiero teraz.

Pozycja ta ma 262 strony tekstu, podzielonego na cztery części, które uzupełniają się logicznie i są wspierane ćwiczeniami, do których zapraszany jest czytelnik. Pierwsza część, to dziewięć inspirujących wywiadów, nie motywacyjnych „machań marynarką”, ale obrazy liderów, z krwi i kości. Jednego z nich poznałem osobiście kilka lat temu i cenię za otwartość, wiedzę i doświadczenie. Przeszedł drogę od handlowca, nieokrzesanego studenta do prezesa, międzynarodowej firmy. Każda z historii uczy i warto wyciągnąć wnioski związane z procesem budowania efektywnego zespołu oraz stawania się i bycia szefem.

Wartości, styl pracy, a może jednak postawa?

Jeśli planujesz budować własny zespół lub robisz to, na wyczucie, to zrozumiesz jak ważne są: wartości, styl pracy, czy też twoja postawa względem członków zespołu. Z mojego doświadczenia wynika, że w wielu firmach nie ma żadnych standardów budowania zespołów, co przekłada się na różne wyniki. Czasem pozytywne, w większości jednak, znacznie odbiegające od akceptowanych standardów. Ta książka, może stać się źródłem inspiracji i krokiem w budowanie zespołu marzeń.

Jeśli w trakcie czytania pierwszej części książki: „Everest lidera. O wartościach, silnym zespole i skutecznym przywództwie.” pojawią się pytania, to z dużym prawdopodobieństwem, odpowiedzi znajdziesz na kolejnych stronach. Dlatego zachęcam cię do notowania ich marginesach – łatwiej będzie ci je odnaleźć.

Budzenie lidera, strefa komfortu, a postawa ofiary.

Druga część zatytułowana: „Obudź w sobie lidera” zaczyna podrozdział: „Przywództwo buduj na wartościach”, z którego czytelnik dowiaduje się jak ważne są wartości, jak je odkryć w sobie, jaką rolę odgrywają w biznesie. W dalszej części poznaje znaczenie emocji i wychodzenia ze strefy komfortu, czyli odkrywania nowych możliwości, miejsc które chcemy unikać, sytuacje, jakich nie chcemy przeżywać. Tam jednak jest to, czego oczekujesz. Nie dojdziesz do swojego Everestu szukając drogi na skróty, a nawet jak Ci się uda, to nie będzie to efekt trwały.

Na kolejnych stronach autorka zachęca do poznania swoich silnych stron, które są lepszym atutem niż obszary rozwojowe (słabe strony). Minął już czas gdy należy czekać, aż ktoś cię odkryje. Teraz musisz dać się odkryć, pokazując się z najlepszej z możliwych stron.

W kolejnych podrozdziałach poznasz znaczenie asertywności, to że błędy są naturalnym elementem procesu rozwoju. Drugą część zamyka podrozdział o stawaniu się wojownikiem i unikaniu syndromu ofiary. Postawa „ofiary” charakteryzuje się szukaniem winnych i koncentrowaniu się na przeciwnościach. Zamiast na braniu odpowiedzialności za zadania i zespół. Łatwiej szukać winnych, niż rozwiązań. Łatwiej jest być „ofiarą” niż „wojownikiem”. Pamiętaj, że postawy lidera – wojownika oczekuje od Ciebie cały zespół. Oni chcą podążać z Tobą do celu, gdy mogą na Ciebie liczyć, ale tylko wtedy gdy jesteś wartościowym liderem i kompetentnym szefem.

Nie ma złych …, są tylko źli liderzy!

Trzecia część o tytule: „Poczuj siłę zespołu”. Jak zacząłem czytać ten rozdział to przypomniało mi się powiedzenie usłyszane w wojsku: „nie ma złych żołnierzy, są tylko źli dowódcy”. W tej części dowiesz się na jakich zasadach (bardzo prostych) budować zespół. Jak istotną rolę odgrywają: wyznaczone cele, szacunek, różnorodność osobowości oraz skuteczna komunikacja.

Przeszkody zmień na możliwości

Czwarta część: „Obudź w sobie lidera w roli szefa” pomoże w kształtowaniu siebie w roli lidera. Autorka dzieli się z czytelnikiem praktycznymi radami, jak dać się poznać członkom zespołu, w trzech prostych krokach. Na kolejnych stronach dowiesz się jak delegować zadania, aby zostały wykonane. Jak udzielać informacji zwrotnych (tych pozytywnych i negatywnych), aby dawały zamierzony efekt. Kolejne podrozdziały przekonują, że zespół należy budować na potencjale, czyli na właściwych osobach, co nie znaczy, że wyłącznie na takich, jak ty. Dalej poruszana jest kwestia zmian, oporu przed nimi, strategiach ich wprowadzenia i komunikacji z tym związanej.

Książkę zamyka podrozdział zachęcający do działania, aby nie zmarnować swojej szansy, a cytat Nicka Vujicic’a „przeszkody zamień na możliwości”, jest trafnym podsumowaniem. Nie czekaj wykonaj pierwszy krok, nawet najmniejszy. Będzie to i tak więcej niż większość osób marzących o byciu liderem, którzy nie robią nic lub czekają na lepszą okazję.

Czy “Everest Lidera” warto przeczytać?

Książkę „Everest lidera. O wartościach, silnym zespole i skutecznym przywództwie”, mogę polecić wszystkim planującym zostać szefem zespołu, a na pewno początkującym liderom. Książka jest napisana prostym i logicznym językiem. Prezentowane przykłady wzmacniają przekaz. Nawet doświadczony szef może znaleźć coś wartościowego. Znajduje się w niej sporo ćwiczeń, które zachęcam zrobić od razu. W książce jest miejsce do ich wykonania. Jeśli uznasz, że potrzebujesz więcej, nie krępuj się pisz po marginesach lud doklej kartę, bo gdzie, jak nie w tej książce będziesz szukać notatek jej dotyczących?

Na koniec dziękuję autorce za udostępniony egzemplarz książki „Everest lidera. O wartościach, silnym zespole i skutecznym przywództwie.” i mam nadzieję, że uda nam się spotkać na szkoleniu z narzędzia badającego kompetencje D3, na które wybieram się tej jesieni.

Autor wpisu: Maciej Kozubik – Dyplomowany Coach, Trener Biznesu, Ekonomista. Absolwent dwóch uczelni wyższych (Akademii Ekonomicznej w Katowicach i Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu). Pracował w korporacjach, w tym międzynarodowych. Praktyk biznesu. Nieprzerwanie podąża przed siebie, wyznacza sobie ambitne cele i szuka nowych inspiracji. To, co go wyróżnia, to silna wiara w ludzi i ich potencjał, dlatego namawia ich do inwestowania w siebie i rozwijania swoich pasji. Jest przekonany, że każdy jest stworzony, by odnosić sukcesy. Dzisiaj zajmuje się coachingiem i szkoleniami.