Warto się uczyć. Podsumowanie zimowej Akademii Przedsiębiorczości.

Dwa tygodnie Zimowej Akademii Przedsiębiorczości w MDK Jordan trwającej od 29.01 do 09.02 br. pozwoliły najlepszym uczniom zapoznać się z działaniami ośmiu siemianowickich firm.

Poniedziałkowe spotkania przeznaczone były na grę biznesową prowadzoną przez Macieja Kozubika, właściciela Firmy Grupa Kozubik i Partnerzy. Celem gry było zebranie jak największej kwoty pieniędzy. Młodzież podczas zabawy odpowiedziała sobie na pytania: „jak prowadzić własną firmę i zarabiać duże pieniądze?”

We wtorki uczestnicy mieli możliwość poznania zasad funkcjonowania Urzędu Miasta. Dowiedzieli się o jego historii i tradycji oraz zapoznali się z typowym dniem pracy urzędników i radnych. Atrakcją była wizyta na sali sesyjnej, w której za kilka dni miała odbyć się kolejna sesja Rady Miasta. Uczniowie z przejęciem zasiedli w fotelach radnych. Po powrocie do MDK Jordan, na młodych czekała niespodzianka w postaci szkolenia dotyczącego sposobu reagowania w sytuacji ekstremalnej. Prowadził je właściciel firmy P-Med, Paweł Bednarczyk. W bardzo ciekawy i wyczerpujący sposób przedstawił on następujące tematy: bezpieczne ferie, zachowanie przy zamarzniętych akwenach, pierwsza pomoc, zatrucie tlenkiem węgla i związane z nim zagrożenia, jak również ewakuacja z miejsc objętych pożarem oraz sposób właściwego korzystania z numerów alarmowych.

Dzieci miały także możliwość zapoznania się z obsługą urządzenia AED, popularnie zwanego defibrylatorem. Na koniec każdy z uczestników otrzymał imienne zaświadczenie o ukończeniu kursu, przeprowadzonego w trakcie Akademii.

W środy młodych adeptów sztuki biznesu przywitały gościnne progi firmy Adient Seating Poland Sp. z o.o., gdzie uczestniczyli oni w ćwiczeniach, przygotowanych przez dział ciągłego doskonalenia, których celem było nauczenie się niekonwencjonalnego i pozbawionego schematów myślenia.

Pokazy przygotowane przez siemianowickie firmy Auto Zastępcze i MMJ były z kolei głównym punktem czwartkowych spotkań młodzieży ze światem biznesu. Najczęściej uczniowie zadawali pytania na temat działania światłowodu oraz internetu, komputera i tworzenia sieci. Firma Auto Zastępcze przywiozła następnie lawetę, a na niej samochód zastępczy, za którego kierownicą można było zasiąść.

Piątki czyli ostatni dzień turnusu zimowej Akademii Przedsiębiorczości, były dniem wizyt w firmie Elstan. Młodzi mogli tam, między innymi zmontować instalację oświetleniową i złożyć swoją własną rozdzielnię elektryczną. Następnie młodzież udała się do siemianowickiej filii banku BZ WBK, gdzie zapoznała się z historią oraz ze specjalistycznym zabezpieczeniem banknotów, a także zaprojektowała swoje własne monety. Zwieńczeniem turnusów Zimowej Akademii Przedsiębiorczości było uroczyste wręczenie uczestnikom pamiątkowych dyplomów, które nastąpiło o godzinie 14:00 w MDK Jordan.

W czasie trwania dwóch turnusów dzieci uczestniczyły także w zajęciach rekreacyjnych, między innymi pokazach judo organizowanych przez Sebastiana Gwoździa oraz Przemysława Matyjaszka, a także mogły zapoznać się z działaniami różnych urządzeń edukacyjnych i rozmówić się z Panem Andrzejem Lebkiem – siemianowickim majster- klepką.

Paweł Cwalina, Głos Miasta. Siemianowicka Gazeta Samorządowa. Numer 3 (36) z 28 marca 2018.

Znalazłeś w tekście: „Warto się uczyć. Podsumowanie zimowej Akademii Przedsiębiorczości.” elementy inspirujące i nowatorskie, a może nie zgadzasz się z autorem? Powiedz nam o tym, napisz z czym się nie zgadzasz, uargumentuj to, wzbogać tekst o swoje uwagi. Nic tak nie buduje atmosfery portalu jak inteligentni czytelnicy, potrafiący zanalizować i wyartykułować swoje spostrzeżenia.