Poradnik dla początkujących trenerów – część 3

Cześć. Ja nazywam się Maciej Kozubik i jestem coachem i trenerem biznesu. Dzisiaj chciałem ci opowiedzieć o przygotowaniu się do prowadzenia zajęć szkoleniowych online (webinariach), czyli z wykorzystaniem internetu. Wspomnę o superwizji oraz o bibliotece trenerskiej. Zapraszam cię do lektury trzeciej części pod wspólnym tytułem: “Poradnik dla początkujących trenerów”.

Szkolenia online.

Poradnik dla początkującego trenera

Poradnik dla początkujących trenerów

Prowadzenie szkoleń online, jest równie wymagające jak zajęcia stacjonarne. Chcę ci uświadomić, że prowadzenie webinariów wymaga również przygotowania sprzętowego. Najważniejszym jest komputer. Nieistotny jest producent, ważne są elementy składowe.

Po pierwsze kamera, która daje możliwość podglądania prowadzącego. Możesz ukrywać się za awatarem (zdjęciem reprezentującym prowadzącego), ale z doświadczenia wiem, że trener prezentujący się przed kamerą wzbudza większe zaufanie. Jeśli wybierzesz awatara niech będzie nim twoje zdjęcie. To które często wykorzystujesz w materiałach reklamowych, czy też w mediach społecznościowych, będzie dobrym wyborem.

Drugą istotną funkcją jaką powinien posiadać komputer jest wejście mikrofonowe. Nie chodzi tylko o wbudowany mikrofon, on w wielu wypadkach nie wystarczy.

Jaki mikrofon?

Możliwość podpięcia mikrofonu rozwiązuje problem ewentualnych zakłóceń, których częstotliwość nie należy do rzadkości. Często dochodzi do interferencji i jakość przekazu (głównie głosu) ulega pogorszeniu. Zewnętrznie podpięte słuchawki z mikrofonem, często rozwiązują z tym problem. Taki zestaw sprawdza się również przy tworzeniu nagrań, będących zrzutem ekranu komputera.

Czy potrzeba wiedzy eksperckiej?

Aby prowadzić szkolenia stacjonarne potrzebujesz wiedzy eksperckiej. Prowadzenie webinarium wymaga tego samego. Jeśli wydawało ci się, że zmieniając formę zajęć nie potrzebujesz wiedzy, to jesteś w błędzie. Aby stać się ekspertem, w swojej dziedzinie, potrzebujesz między innymi bibliotekę. Tak samo jak każdy naukowiec ma bibliotekę naukową (każda uczelnia wyższa udostępnia swoje zasoby pracownikom naukowym, jak również studentom), ty jako trener potrzebujesz swoją bibliotekę trenerską. Ja swoją buduję od lat i uświadamiam sobie, że czym więcej wiem, tym więcej muszę się nauczyć. Jest to naturalne i należy to zaakceptować. Ja zrobiłem to dość szybko, czego i tobie życzę.

Kilka słów o bibliotece trenerskiej i czytniku ebooków.

Ja w swojej bibliotece trenerskiej, posiadam setki książek o tematyce: sprzedażowej, przywództwie, coachingu i przedsiębiorczości oraz rozwoju osobistym. Część z nich jest w formie elektronicznej: audiobooków i ebooków. Posiadam także czytnik ebooków. Do zakupu, którego gorąco zachęcam. Bierz pod uwagę wyłącznie te w technologii e-papieru (e-ink). Więcej na ten temat znajdziesz w internecie.

Poradnik dla początkującego trenera

Poradnik dla początkujących trenerów

Wracając do tematu biblioteki trenerskiej w formie elektronicznej. Wyobraź sobie sytuację, że prowadzisz szkolenie i pada pytanie, na które nie znasz odpowiedzi. Sięgasz do odpowiedniej książki i znajdujesz rozwiązanie, które trapiło uczestnika. Możesz skorzystać z googla, jednak wiedza ekspercka nie jest tak łatwo dostępna i rzadko jest darmowa. Moim zdaniem własna biblioteka jest bezpieczniejsza i lepsza w użyciu. Zakładam oczywiście, że wiesz co znajduje się w twoich książkach.

Mówię to co wiem, czy wiem co mówię?

Pamiętaj, że trener ma wiedzieć co mówi, a nie mówić co wie. Co się kryje za tymi słowami? Masz mówić to co jest ważne w danej chwili, a nie mówić wszystko, co wiesz na dany temat. Masz prowadzić dany proces szkoleniowy, który realizuje jakiś cel, a nie mówić wszystko co ci ślina na język przyniesie.

Co z tą superwizją?

Maciej Kozubik coach i trener biznesu tydzień przedsiębiorczości

Poradnik dla początkujących trenerów

Masz za sobą proces edukacji trenerskiej, może jesteś absolwentem studiów trenerskich, nauczyłeś się prowadzić szkolenia video i webinary. Czegoś tu jeszcze brakuje? Odpowiedzią jest: superwizja. Czym jest superwizja? To pomoc trenera, bardziej doświadczonego. Będzie on towarzyszył w trakcie szkolenie, ale nie będzie w nim uczestniczył. Ani jako uczestnik, ani jako drugi trener. Będzie tylko obserwował, aby na końcu dać ci informację zwrotną i pomóc w dalszej karierze zawodowej. Będzie zwracał uwagę na te obszary, które wymagają poprawy i te, które są dobre. Bardzo często superwizja otwiera oczy i umysł na to, co się dzieje w naszym procesie szkoleniowym.

Dlaczego tak się dzieje?

Często sami nie widzimy własnych błędów i wypaczeń. Może to zauważyć tylko ktoś obok. Superwizor, nie zaangażowany emocjonalnie w proces, będący tylko obserwatorem, uzbrojonym w wiedzę i narzędzia, dzięki którym klient (początkujący trener) może stać się lepszym. Efektem superwizji, oprócz informacji zwrotnej jest plan dalszych działań. Pełna realizacja superwizji, w sytuacji gdy ja ją prowadzę, obejmuje ocenę planu szkolenia, jego realizację (w tym różnego rodzaju formy pracy trenerskiej), indywidualny plan poprawy efektywności oraz raport i konsultacje.

Czasami nie widzimy własnych potknięć i niedociągnięć, uczestnik także może ich nie zauważyć, a superwizor tak. To jest jego zadanie. Dzięki temu kolejne szkolenia będą lepsze. A przecież o to chodzi, aby być ekspertem w swojej dziedzinie.

Większe podsumowanie.

Poradnik dla początkującego trenera

Poradnik dla początkujących trenerów

Reasumując, szkolenia online to dobry mikrofon, słuchawki, dobra kamera. Do tego dochodzi odpowiednia platforma webinarowa i odpowiednio szybkie łącze internetowe. W ogóle nie poruszyłem tu kwestii sprzedaży takich usług, bo nie jest to miejsce na poruszanie tego tematu. Pamiętaj o zbudowaniu swojej własnej biblioteki trenerskiej, do której zawsze będziesz mógł wrócić. Osobiście rekomenduję ci książki następujących wydawnictw.

Jakie wydawnictwa rekomenduję?

Wolters Kluwer, to wydawnictwo dostarczające materiały szkoleniowe dla trenerów i narzędzia trenerskie. Z jednej strony są to materiały stricte szkoleniowe, ale także podnoszące nasze kwalifikacje. Kolejne to Biblioteka Moderatora, sporo wartościowych książek. Nie przypominam sobie, aby wydali jakąś pozycję nie wartą uwagi. Wydawnictwo Helion, jeśli chodzi o książki biznesowe. Polecam również książki wydawnictwa MT Biznes. Są jeszcze inne wydawnictw. Te które wymieniłem należą do czołówki. Sam z nich korzystam i wiem, że wiele moich koleżanek i kolegów po fachu także.

Czy należy czytać, czy wystarczy kupić?

Ważne jest, żeby kupione książki przeczytać, a nie tylko mieć na półce. Bo książki na półce, obrastające kurzem, to droga rozpałka do kominka i mija się to z celem biblioteki trenerskiej. Pamiętaj, że co jakiś czas warto skorzystać z superwizji, bo dzięki niej podniesiesz swoje kompetencje trenerskie. Możesz też wybrać się na bardziej zaawansowane szkolenie trenerskie, które przełoży się na wzrost, twojej efektywności zawodowej.

Mam nadzieję, że udało mi się pomóc ci w przygotowaniu się do pracy trenera. Dzisiaj domykam ten proces, składający się z trzech filmów (tekstów). W pierwszym opowiedziałem ci, jak się przygotować sprzętowo, do prowadzenia szkoleń stacjonarnych. W drugim wspomniałem o szkoleniach wideo. W trzecim o szkoleniach online, superwizji i bibliotece trenerskiej. Jeśli masz jakieś pytania zostaw je pod tym tekstem, z chęcią odpowiem na wszystkie. Może z czymś się nie zgadzasz, masz inne doświadczenia? Zachęcam do dyskusji.

Zapraszam cię również do zobaczenia filmu pod tytułem: “Poradnik dla początkujących trenerów – część 3”.

Znalazłeś w tekście: „Poradnik dla początkujących trenerów – część 3” elementy inspirujące i nowatorskie, a może nie zgadzasz się z autorem? Powiedz nam o tym, napisz z czym się nie zgadzasz, uargumentuj to, wzbogać tekst o swoje uwagi. Nic tak nie buduje atmosfery portalu jak inteligentni czytelnicy, potrafiący zanalizować i wyartykułować swoje spostrzeżenia.

Prowadzący: Maciej Kozubik – Dyplomowany Coach, Trener Biznesu, Ekonomista. Absolwent dwóch uczelni wyższych (Akademii Ekonomicznej w Katowicach i Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu). Pracował w korporacjach, w tym międzynarodowych. Praktyk biznesu. Nieprzerwanie podąża przed siebie, wyznacza sobie ambitne cele i szuka nowych inspiracji. To, co go wyróżnia, to silna wiara w ludzi i ich potencjał, dlatego namawia ich do inwestowania w siebie i rozwijania swoich pasji. Jest przekonany, że każdy jest stworzony, by odnosić sukcesy. Dzisiaj zajmuje się coachingiem i szkoleniami.