Poradnik dla początkujących trenerów – część 2

Praca trenera z jednej strony wymaga wiedzy (tej merytorycznej i tej jak uczyć innych), ale z czasem pojawiają się zlecenia na filmy szkoleniowe, może samemu podejmujesz decyzję, aby część swojej pracy przenieść do internetu. W pierwszej części “Poradnik dla początkujących trenerów” dowiedziałeś się jak przygotować się sprzętowo do prowadzenia szkoleń i warsztatów stacjonarnych dzisiaj pójdę o krok dalej. Jeśli jeszcze nie znasz pierwszej części “Poradnika dla początkujących trenerów” możesz ją poznać TUTAJ.

Jak zacząć przygodę ze szkoleniami wideo?

Chcę ci opowiedzieć o tym, jak podejść do szkoleń wideo. Jak się przygotować sprzętowo. Kolejny raz posłużę się swoim doświadczeniem, które buduję od 2010, ucząc się od lepszych od siebie. Pierwszą rzeczą jaką potrzebujesz do filmowania jest kamera. Ja posiadam ich kilka. Jedną z nich jest Kodak ZI 8. Dlaczego ta kamera? Ta konkretna kamera nie jest nowinką technologiczną, ale ma bardzo ważną funkcję, możliwość podpięcia mikrofonu zewnętrznego. Jakość dźwięku odgrywa większą rolę niż jakość wideo. Zapamiętaj to zdanie, do końca życia. To czym ja kieruję się przy wyborze kamery to właśnie, możliwość podpięcia mikrofonu zewnętrznego. W innym wypadku byłbym skazany na, wątpliwej jakości, mikrofon zamontowany w kamerze.
Odnośnie mikrofonów, to mamy do dyspozycji, na rynku dwa typu:

  • Przewodowe i
  • Bezprzewodowe.
Poradnik dla początkujących trenerów

Poradnik dla początkujących trenerów

Jeśli pracujesz z kamerą na bliskim dystansie (do 2 metrów) i nie poruszasz się, to możesz pozwolić sobie na mikrofon przewodowy. Ale w sytuacji, gdy będziesz nagrywał szkolenie na dużej sali, auli uczelnianej, to taki mikrofon może nie spełnić swojej funkcji. Możesz się o niego potknąć. Pamiętaj, że możesz chodzić między ludźmi, a to może być niebezpieczne dla samego sprzętu, z którym jesteś spięty kablem. W takim wypadku zachęcam do skorzystania z mikrofonu bezprzewodowego. Ten, który ja mam, można również podpiąć jak wcześniejszy krawatowy (nadajnik przypinasz do pasa), a z kamerą łączy go odbiornik radiowy. Można go wykorzystać w salach, gdzie odległość między nadajnikiem i odbiornikiem jest około 30 metrów. Ja nie miałem potrzeby wykorzystywać go powyżej 50 metrów.

Małe są też szanse, że amatorski sprzęt, będziesz wykorzystywał do tworzenia bardzo profesjonalnych nagrań. Jeśli pojawi się taka potrzeba, skorzystaj z usług profesjonalnej firmy nagraniowej. Oni wiedzą, jak to robić. Lepiej skup się na swoim profesjonalnym występie. Pamiętaj, aby za każdym razem zaopatrzyć się w baterie. Szkoda zniweczyć wszystkie przygotowania brakiem źródła zasilania. Wspominałem już o podobnym problemie, którego rozwiązaniem jest rzutnik z własną baterią (Przewodnik dla początkujących trenerów – część 1). O jakich kosztach mowa? Mikrofon bezprzewodowy kupisz już za około 400 PLN, przewodowy krawatowy do wpięcia w koszulę od 50 do 150 PLN. Ten, z którego ja korzystam, ma wzmacniacz sygnału, poprawiający jakość nagrywanego dźwięku.

Można zadać pytanie: po co kupować kamerę, kiedy można nagrywać telefonem?

Bardzo dobre pytanie i dobry pomysł. Dzisiejsze telefony komórkowe, dają możliwość nagrywania wideo, w jakości nie gorszej od typowej kamery. W związku z tym, na początkowym etapie kariery trenera, możesz skorzystać ze swojego smartphone. Pamiętaj jednak, aby sprawdzić, jak telefon nagrywa z mikrofonem i bez niego. Bardzo szybko zauważysz równicę. Twoi odbiorcy także to zauważą.

Rejestrator dźwięku.

Ja, dodatkowo korzystam z rejestratora dźwięku marki ZOOM model H1. Ma on możliwość wpięcia mikrofonu i słuchawek. Można go wykorzystać jako mikrofon zewnętrzny, po podłączeniu do kamery. Kabel jaki wykorzystuję jest 4 metrowy zakończony wtyczką jack 3,5 mm. Jest łatwo dostępny w sklepach z elektroniką, zachęcam do kupna dłuższego (optymalna długość to 3-5 metrów). Taki zestaw bardzo dobrze sprawdza się podczas wywiadów, w których biorą udział dwie osoby. Wynika to z faktu, że do kamery amatorskiej można podpiąć tylko jeden mikrofon.

Oświetlenie.

Czego nie widzimy na pierwszy rzut oka, gdy oglądamy szkolenie wideo? Światło. Zwykle wykorzystuje się zestawy oświetleniowe składające się ze: statywu, oprawy na żarówkę, żarówki (o określonej barwie – zbliżonej do temperatury światła słonecznego) i parasolki. Koszt takiego zestawu to zwykle 100 – 120 PLN, za sztukę. Należy pamiętać, że takich zestawów potrzeba kilka (minimum dwa).

Poradnik dla początkujących trenerów

Poradnik dla początkujących trenerów

Każdy zestaw zajmuje miejsce, gdy masz ich 4 to już sporo. Rozpoczynając karierę trenera wideo, możesz skorzystać z oświetlenia, z którego korzystają budowlańcy. Na początek wystarczy i nie będzie też obciążeniem dla budżetu. Jedna lampa oświetlenia budowlanego kosztuje, od 30 do 50 PLN. Lampy tego typu wykorzystują zwykle żarówki halogenowe.

Jeśli nie przekonasz się do tworzenia szkoleń wideo, to sprzęt budowlany sprzedaż bardzo szybko. Jeśli jednak uznasz, że to dobry kierunek rozwoju kariery trenerskiej, warto zadbać o bezpieczeństwo posiadanego sprzętu. Rzadko kiedy będziesz go wykorzystywał w jednym miejscu. Raczej będziesz go wozić, z jednego planu na drugi. W takim wypadku warto zainwestować, w odpowiednią torbę, która zabezpieczy cały sprzęt. Bo głupotą będzie kupno drogiego sprzętu i niezadbanie o jego bezpieczeństwo.

Jeśli jeździsz kombi taką torbę zmieścisz bez problemu, w bagażniku. Znajdzie się tam również miejsce na flipchart i torbę trenerską, twoje ubrania i laptop. Dzięki czemu będziesz mógł poprowadzić kilkudniowe szkolenie, w każdym miejscu, do którego dojedziesz.

Tła do nagrywania.

Kolejną rzeczą są tła, na których będziesz nagrywać. Możesz wybrać fragment mieszkania, nagrywać w plenerze, w biurze lub w samochodzie. W pewnym momencie sam zauważysz, że należy coś zmienić. Rozwiązaniem mogą być tła fotograficzne. Ja również z takich korzystam. Ich koszt zamyka się w cenie kilkudziesięciu złotych, za jedno. Na rynku masz do dyspozycji wiele kolorów, szerokości i długości. Jest w czym wybierać. Osobiście zachęcam cię do wybrania wąskiego (1,8 m) i używania go w poprzek, bo te duże (3,5 m) są mało mobilne, nawet w kombi potrafią wystawać.
Zachęcam cię do konsultowania z fotografami, jakie tła i oświetlenie wybrać. To oni na co dzień mają z nimi do czynienia. Jak ten sprzęt dokładnie wykorzystać możesz dojść sam, metodą prób i błędów. Możesz też skorzystać z doświadczeń innych, do czego cię serdecznie zachęcam. Wujek Google i YouTube pewnie pomogą. Wystarczy tylko chcieć.

Tła muszą na czymś zostać zamocowane. Możesz je powiesić na półce, szafce, czy też kredensie. Na czym chcesz. Ale możesz postąpić bardziej profesjonalnie i zainwestować w domowe atelier. Składa się ono z dwóch solidnych statywów i poprzeczki, na której zawiesza się tło. Tu pojawia się większy wydatek, od 300 PLN w górę.

Nagrałeś, fajnie to wygląda no i co dalej?

Pamiętasz, jak wspominałem o laptopie gamingowym (dedykowany graczom komuterowym), w pierwszej części: „Przewodnika dla początkujących trenerów”? Taki wybrałem właśnie dla tego, że mogę wykorzystać go do montażu wideo i obróbki grafiki. Jednak sam sprzęt bez oprogramowania nie wystarczy. Ja korzystam z Pinnacle Studio. Choć na rynku dostępnych jest wiele programów, tego typu, poszukaj takiego, który będzie najbardziej odpowiadał twoim potrzebom i możliwościom finansowym. Są też programy bezpłatne (głównie na platformie Linux). Jednak nie to się liczy z jakiego programu korzystasz. Ważniejsze jest to, że robisz dobre filmy. Sam sprzęt nie zrobi z ciebie artysty. Ale pamiętaj o licencji oprogramowania. Musi to być licencja do wykorzystania komercyjnego, a nie domowego. Chyba nie chcesz mieć z tego powodu problemów?

Montaż wideo i obróbka grafiki.

Aby ułatwić sobie pracę z programem do montażu wideo warto zaopatrzyć się z manipulator (namiastka profesjonalnego stołu monterskiego). Możesz oczywiście wykorzystywać gładzik lub myszkę, ale manipulator ma sporo przydatnych funkcji przyspieszających i ułatwiających pracę. Koszt takiego manipulatora, to wydatek kilkuset złotych (w chwili obecnej na rynku znalazłem tylko 2 takie urządzenia). Z osobistego doświadczenia (kilka set filmów zmontowanych, kilkadziesiąt wykorzystując wspomniane urządzenie) mogę rekomendować taki sprzęt, ułatwia życie i przyspiesza pracę.

Poradnik dla początkujących trenerów

Poradnik dla początkujących trenerów

Montując film dochodzisz do wniosku, że warto umieścić w nim grafikę. Aby z łatwością obrabiać grafikę możesz skorzystać z tabletu graficznego. Nadmieniam, że efekty jego pracy możesz także wykorzystać w trakcie prezentacji (przygotowanie grafiki), webinarium (łatwiej pisać na tablecie graficznym, niż wykorzystując myszkę). Ale o webinariach opowiem ci w kolejnej części „Przewodnika dla początkujących trenerów”. Inwestycja w tablet graficzny to wydatek 350 – 400 PLN, choć zdarzają się promocje i można kupić taniej (za ok 200 PLN).

Z jakiego programu do obróbki graficznej skorzystać? Ja cię zachęcam do używania GIMP’a (lub windowsowego Paint’a). Jest bezpłatny z bardzo dużą ilością funkcji. Bardzo dobrze spełnia swoją rolę jako alternatywa programów płatnych, a jest równie profesjonalny (jak na potrzeby trenera). Jeśli nie wiesz jak z niego korzystać polecam ci tutoriale, na YouTube. Możesz też zainwestować w książkę typu samouczek, jest ich kilka na rynku.

Wstępne podsumowanie.

Reasumując, jak przygotować się do prowadzenia szkoleń wideo? Po pierwsze kamery, bądź kamera z wejściem na mikrofon zewnętrzny. Pamiętaj, że głos w filmie odgrywa bardzo ważną rolę. Dalej oświetlenie, po to, aby to co, pokazujesz było wyraziste. Sprzęt komputerowy do obróbki wideo. Raczej mocny. Możesz skorzystać z manipulatora lub tabletu graficznego, aby sobie pomóc. Pamiętaj o legalnym oprogramowaniu, możesz w ostateczności skorzystać youtubowego programu do montażu (aktualne do września 2017, potem ta funkcjonalność zniknie). Możesz też skorzystać z telefonu komórkowego zawierającego kamerę, ale korzystaj z mikrofonu zewnętrznego. Powtórzę kolejny raz: jakość dźwięku, w filmie, odgrywa większą rolę niż obraz.

Mała dygresja. Mimo, że sporo piszę o sprzęcie to nie on jest najważniejszy. Nie musisz kupować najnowszego i najdroższego na rynku. Na początku wykorzystaj, ten, który już posiadasz. Na  resztę przyjdzie czas.

Mam nadzieję, że to co ci przekazałem, otworzy ci umysł na to, co może cię spotkać w pracy trenerskiej. Może masz własne odmienne doświadczenia i chcesz się czymś podzielić z innymi, może masz pytania. To zadaj te pytania poniżej, napisz komentarz.

Mam nadzieję, że tym tekstem uświadomiłem ci jak wygląda sprzętowe przygotowanie trenera do prowadzenia szkoleń wideo. W następnym, ostatnim odcinku, opowiem o szkoleniach online, superwizji i bibliotece trenerskiej.

Wersja wideo “Poradnik dla początkujących trenerów – część 2”

Znalazłeś w tekście: „Poradnik dla początkujących trenerów – część 2” elementy inspirujące i nowatorskie, a może nie zgadzasz się z autorem? Powiedz nam o tym, napisz z czym się nie zgadzasz, uargumentuj to, wzbogać wpis o swoje uwagi. Nic tak nie buduje atmosfery portalu jak inteligentni czytelnicy potrafiący zanalizować i wyartykułować swoje spostrzeżenia.

Prowadzący: Maciej Kozubik – Dyplomowany Coach, Trener Biznesu, Ekonomista. Absolwent dwóch uczelni wyższych (Akademii Ekonomicznej w Katowicach i Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu). Pracował w korporacjach, w tym międzynarodowych. Praktyk biznesu. Nieprzerwanie podąża przed siebie, wyznacza sobie ambitne cele i szuka nowych inspiracji. To, co go wyróżnia, to silna wiara w ludzi i ich potencjał, dlatego namawia ich do inwestowania w siebie i rozwijania swoich pasji. Jest przekonany, że każdy jest stworzony, by odnosić sukcesy. Dzisiaj zajmuje się coachingiem, szkoleniami.