Recenzja książki: Szef w relacji z zespołem.

Zespół sportowy, czy też biznesowy przechodzi wiele etapów i faz. Kilka błędnych decyzji może doprowadzić do rozpadu, dobrze zapowiadającego się zespołu marzeń (dream team). Czy jest jakiś sposób, aby odnaleźć się w zmieniającej się rzeczywistości zespołowej, który będzie miał fundamenty psychologiczne? Tak jest. Poznając proces grupowy, będzie ci łatwiej.  Ale czym jest proces grupowy i jak go wykorzystać w biznesie? Na te i wiele innych pytań odpowie książka „Szef w relacji z zespołem. Jak proces grupowy wpływa na psychologię teamu.” autorstwa Agnieszki Zych oraz Roberta Zycha.

Kim są autorzy?

Agnieszka Zych to aktywny trener personalny uprawiający sporty ekstremalne, z wieloletnim doświadczeniem zawodniczym. Robert Zych to trener sprzedaży, z ponad 20 letnim doświadczeniem, autor kilku wartościowych książek o praktyce biznesowej (Gen sprzedawcy, Lider sprzedaży, Szef w roli coacha oraz Klient w centrum uwagi, o której pisałem tu) wraz z Jerzym Gutem i Wojciechem Hemanem prowadzi firmę szkoleniową OSH Kontrakt.

Co powstało dzięki połączeniu sportu i biznesu?

Na pierwszy rzut oka sport i biznes nie ma wiele wspólnego. Jednak po głębszym zastanowieniu jest inaczej. W książce pojawia się wiele przykładów spajających sport i biznes. Jestem przekonany, że tak jak ja, czytelnik odnajdzie sporo inspiracji, którą możesz wykorzystać w swojej pracy zawodowej. Jeśli jesteś trener pracującym w biznesie lub sporcie odnajdziesz wiele przykładów i rozwiązań, które można zastosować wprost.

Już na wstępie!

Słowa zapisane w przedmowie dają sporo do myślenie: „nie można, moim zdaniem, osiągnąć dobrych wyników biznesowych bez zrozumienia i pozytywnego wykorzystania psychologii grupy” (Robert Zych strona 11). Moim zdaniem, ten cytat, powinien być prezentowany wszystkim początkującym managerom, aby nie utrwalali patologicznego zarządzania na „czuja”, które może prowadzić do marnotrawstwa potencjału pracowników oraz wyrzucania pieniędzy w błoto, gdy tylko pojawią się pierwsze oznaki konfliktu w zespole i pierwsze zwolnienie. Tego typu sytuacje nie należą do rzadkości i mam nadzieję, że ta książka przyczyni się do obniżenia ich intensywności.

Co w książce?

Książka „Szef w relacji z zespołem. Jak proces grupowy wpływa na psychologię teamu.”, to ponad 250 stron konkretów, prezentujących poszczególne etapy procesu grupowego. Każdy z rozdziałów zbudowany jest na podobnym wzorcu: krótki wstęp, charakterystyka danej fazy, jak postępować, czego unikać oraz esencjonalne podsumowanie. Poszczególne części opatrzone są również grafikami ułatwiającymi zrozumienie prezentowanej problematyki oraz zdjęciami doświadczeń sportowych pani Agnieszki.

Każdy zespół przechodzi proces grupowy, zdarzą się, że poszczególne etapy ulegają powtórzeniu, na przykład, gdy dochodzi do zmiany szefa. Czym bardziej lider jest świadomy procesów jakie zachodzą w zespole, tym łatwiej jest mu nimi kierować. Przewidywalność tego, co może pojawić się za chwilę i sugestie autorów (jak należy postępować) mogą ułatwić pracę i podnieść efektywność zespołu.

Książka ta nie jest idealnym narzędziem, które będzie można wykorzystać zawsze i w pracy z każdym zespołem. Jest jednak, moim zdaniem, merytorycznym zbiorem charakterystyki etapów, sugestii zachowania, i co najważniejsze źródłem inspiracji do lepszej pracy.

Pozycję domykają dwa dodatki. Pierwszy, to esencjonalne zebranie najważniejszej wiedzy w jednym miejscu, w formie wypunktowanych opisów i kilku grafik (przemawiających do wyobraźni). Drugi dodatek, to pomocny słownik lidera zespołu.

Podsumowanie

Pamiętaj, że zmiany w zespole są nieuchronne dlatego też, rekomenduję tę książkę początkującym managerom, aby byli świadomi zmian, jakie będzie przechodził ich zespół. Doświadczonym liderom, aby przypomnieli sobie etapy procesu grupowego i jeszcze lepiej prowadzili swoje zespoły. Na koniec, rekomenduje ją właścicielom firm, w których fluktuacja pracowników jest bardzo duża, gdyż poznanie psychologii grupy, pomoże obniżyć koszt prowadzenia działalności, w obszarze kosztów osobowych.

Znalazłeś w tekście elementy inspirujące i nowatorskie, a może nie zgadzasz się z autorem? Powiedz nam o tym, napisz z czym się nie zgadzasz, uargumentuj to, wzbogać tekst o swoje uwagi. Nic tak nie buduje atmosfery portalu jak inteligentni czytelnicy potrafiący zanalizować i wyartykułować swoje spostrzeżenia.

Autor: Maciej Kozubik – Dyplomowany Coach, Trener Biznesu, Ekonomista. Absolwent dwóch uczelni wyższych (Akademii Ekonomicznej w Katowicach i Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu). Pracował w korporacjach, w tym międzynarodowych. Praktyk biznesu. Nieprzerwanie podąża przed siebie, wyznacza sobie ambitne cele i szuka nowych inspiracji. To, co go wyróżnia, to silna wiara w ludzi i ich potencjał, dlatego namawia ich do inwestowania w siebie i rozwijania swoich pasji. Jest przekonany, że każdy jest stworzony, by odnosić sukcesy. Dzisiaj zajmuje się coachingiem i szkoleniami.