Zamień perfekcjonizm na doskonałość

Nie jest możliwe aby być perfekcjonistą przez całe życie. Bycie najlepszym we wszystkim co robisz prowadzi do niepotrzebnego zwiększenia poziomu stresu. Co zrobić, aby pozbyć się szaleńczych starań do bycia ekspertem w każdej dziedzinie życia? Na początku warto zaakceptować fakt, że jako człowiek jesteś jednostką doskonałą i nie musisz tego udowadniać.

Jeżeli perfekcjonizm został Ci zaszczepiony w dzieciństwie, przez rodziców, to warto zastąpić go dążeniem do doskonałości. Dążenie DO, jest procesem, który będzie Cię rozwijał, a nie niszczył jak dotychczas miało to miejsce.

Co po drodze do ideału?

W drodze do ideału będziesz miał słabsze chwile, ale jak zaakceptujesz to, że uczysz się na błędach, będzie Ci łatwiej. Traktując siebie łagodniej masz większe szanse odnieść sukces.

Jeżeli zawodowo musisz być ekspertem w swojej dziedzinie, zachęcam Cię do inspirowania innych osób, z którymi pracujesz. Celem takiego działania jest zwiększenie efektywności pracy poprzez indywidualne podejście do członów zespołu. W innym wypadku jako osoba na piedestale zostaniesz pozostawiany sam sobie z problemami. Mimo, że bycie ekspertem pozytywnie wpływa na twoje ego, jednak negatywnie na samopoczucie, w konfrontacji z problemem jaki masz rozwiązać.

Kolejny krok to …

Gdy zaakceptujesz fakt swojej człowieczej doskonałości, wykonaj krok kolejny. Bądź miły dla siebie. Każdego dnia poświęć trochę czasu, choćby 5 minut, na uszczęśliwienie siebie. Niech będzie to kąpiel przy świecach, lektura ulubionej książki. Ma to być czas, który poświęcasz wyłącznie sobie i nikt inny nie może Ci go zabrać.

Szanuj siebie. Gdy ktoś poprosi Cię o pomoc zadaj sobie pytanie: jak się to ma do moich wartości i planu dnia? Jeżeli będzie to powodować jakikolwiek konflikt, grzecznie odmów. Pamiętaj Ty też masz swoje potrzeby i prawo ich zaspokojenia. Gdy pojawią się pretensje ze strony osoby, która rości sobie prawo do Twojego czasu, zastanów się czy przypadkiem nie jest to toksyczna relacja.

Pamiętaj jesteś doskonały, jednak nie musisz być perfekcjonistą.

Znalazłeś w tekście: “Zamień perfekcjonizm na doskonałość” elementy inspirujące i nowatorskie, a może nie zgadzasz się z autorem? Powiedz nam o tym, napisz z czym się nie zgadzasz, uargumentuj to, wzbogać tekst o swoje uwagi. Nic tak nie buduje atmosfery portalu jak inteligentni czytelnicy potrafiący zanalizować i wyartykułować swoje spostrzeżenia.

Autor: Maciej Kozubik – Dyplomowany Coach, Trener Biznesu, Ekonomista. Absolwent dwóch uczelni wyższych (Akademii Ekonomicznej w Katowicach i Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu). Pracował w korporacjach, w tym międzynarodowych. Praktyk biznesu. Nieprzerwanie podąża przed siebie, wyznacza sobie ambitne cele i szuka nowych inspiracji. To, co go wyróżnia, to silna wiara w ludzi i ich potencjał, dlatego namawia ich do inwestowania w siebie i rozwijania swoich pasji. Jest przekonany, że każdy jest stworzony, by odnosić sukcesy. Dzisiaj zajmuje się coachingiem i szkoleniami.

Komentarze (1)

  • Piotr
    04 sierpień 2016 o 08:18 |
    Perfekcjonizm jest zawsze szkodliwy. Wydaje mi się, że bardziej niż przekonywać siebie o swojej doskonałości warto pracować nad akceptowaniem słabości i dostrzeganiem ich pozytywnej wartości.