Skuteczna motywacja pracownika to lepsze wyniki w pracy

Dobrze zmotywowany pracownik to skuteczny pracownik. Na początku chcę utrwalić w twojej świadomości, że motywacja istotnie wpływa na jakość pracy. Wiedza o tym, co jest motywatorem do działania jest kluczem do sukcesu. Z drugiej strony istota poszczególnych typów motywacji może decydować o przydatności pracownika do realizacji poszczególnych zadań, do jakich jest delegowany.

Skuteczna motywacja pracownika to lepsze wyniki w pracy

Skuteczna motywacja pracownika to lepsze wyniki w pracy

Dobry menadżer jest zawsze skutecznym obserwatorem. Niektórzy pracownicy działają najskuteczniej, jeżeli nad ich głowami zbierają się ciemne chmury. To osoby lepiej działające w okresach gorszej koniunktury gospodarczej. Inni bez wizji nagród, premii, pochwał nie ruszą się z miejsca. Oni będą pracować w pocie czoła wiedząc, że na końcu czeka ich urlop pod palmami.

Grupa o motywacji OD (motywacja negatywna) działa, aby uniknąć dyskomfortu, sytuacji nieprzyjemnych. Motywacja DO (zwana pozytywną) związana jest z dążeniem do szczęścia, radości, zadowolenia.

Należy pamiętać, że z czasem każdy bodziec ma coraz to mniejsze znaczenie. Nie zależnie od tego czy jest pozytywny, czy też negatywny. W przypadku motywacji OD, zbyt silny nacisk lub zbyt częsty może spowodować ucieczkę wartościowego pracownika do konkurencji. W przypadku osób motywowanych DO pojawia się ryzyko totalnego rozleniwienia, ponieważ z czasem urlop pod palmami stanie się mało atrakcyjny.

Jak wykorzystać kierunki motywacji to realizacji ról zawodowych?

Osoby motywowane OD doskonale odnajdują się w rolach związanych z rozwiązywaniem i przewidywaniem problemów. Dlatego, że rozwiązując problem doświadczają wewnętrznego uniesienia i stanu relaksu.

Osoby motywowane DO entuzjastycznie podchodzą do nowych pomysłów i zmian.

Już wiesz jak pokierować działaniami poszczególnych osób?

Nastawieni na działanie DO powinni zajmować się celami i marzeniami, druga grupa jest idealna do rozwiązywania problemów i unikania trudności.

Postępuj zgodnie z planem i odpowiednią kolejnością:

  • określanie celu (grupa DO)
  • określanie, co może przeszkadzać w dotarciu do celu (grupa OD)

Mając tak podzielony zespół zwiększasz prawdopodobieństwo zrealizowania projektu.

Początkowo pracownicy będą się dziwić nowej strategii, ale z czasem sami się do niej przekonają. W taki sposób wydobędziesz na wierzch ukryte talenty swoich podwładnych. Pamiętaj zawsze o kolejności: najpierw DO następnie OD. W innym przypadku nigdy nie ruszysz z miejsca.

 

Znalazłeś w tekście elementy inspirujące i nowatorskie, a może nie zgadzasz się z autorem? Powiedz nam o tym, napisz z czym się nie zgadzasz, uargumentuj to, wzbogać tekst o swoje uwagi. Nic tak nie buduje atmosfery portalu jak inteligentni czytelnicy potrafiący zanalizować i wyartykułować swoje spostrzeżenia.

Autor: Maciej Kozubik – Dyplomowany Coach, Trener Biznesu, Ekonomista. Absolwent dwóch uczelni wyższych (Akademii Ekonomicznej w Katowicach i Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu). Pracował w korporacjach, w tym międzynarodowych. Praktyk biznesu. Nieprzerwanie podąża przed siebie, wyznacza sobie ambitne cele i szuka nowych inspiracji. To, co go wyróżnia, to silna wiara w ludzi i ich potencjał, dlatego namawia ich do inwestowania w siebie i rozwijania swoich pasji. Jest przekonany, że każdy jest stworzony, by odnosić sukcesy. Dzisiaj zajmuje się coachingiem i szkoleniami.