Niewykorzystany potencjał to twój wróg.

Prawie każdy Polak potrafi czytać. Znaczna część młodzieży potrafi skutecznie korzystać z internatu. I co z tego?

Te i wiele innych umiejętności mogą mieć istotny wpływ na poziom twojego życia i osiągnięty sukces. Mogą też nic nie zmienić. Jak powiedział Jim Rohn „Książka, której nie przeczytasz – nie pomoże.”

Niewykorzystany potencjał to twój wróg.

Umiejąc czytać masz przewagę nad analfabetą. Jednak nie czytając, twoja przewaga jest tylko potencjalna. Znając język obcy i nie wykorzystując go, nie masz żadnej przewagi, nad tym, który go nie zna.

Nadszedł najwyższy czas uświadomić sobie, jaką masz przewagę nad innymi, jak realnie możesz ją wykorzystać, do poprawy swojego życia. Wiele z posiadanych przez ciebie umiejętności, można połączyć w grupy, dające jeszcze większą przewagę. Co jest, szczególnie, istotne w obszarze rozwoju zawodowego i konkurencyjności na rynku pracy.

Przykładowo, jeździsz konno i znasz język angielski. Zastanów się jak możesz te umiejętności wykorzystać? Ile jest miłośników jazdy konnej, którzy z powodu bariery językowej zaprzestali uprawiania tego sportu? W Polsce jest sporo pracowników, z innych krajów, którzy chętnie zapłacą za twoje umiejętności. Jak wielu jest instruktorów jazdy konnej, ze znajomością angielskiego? Oj, niewielu!

Nie to co masz, ale to co, z tym robisz, ma znaczenie. Ucz się nowych umiejętności, pamiętaj o używaniu starych i pełnej ich integracji.

Jak zacząć?

Przygotuj sobie listę wszystkich swoich umiejętności. Po pierwsze tych, których jesteś świadomy. Po drugie, porozmawiaj z zaufaną osobą, jakie ona widzi w tobie umiejętności. Twój przyjaciel zwróci ci uwagę na elementy tak oczywiste, że sam o nich zapomniałeś lub nie wziąłeś ich pod uwagę.

Następnie pogrupuj listę, integrując nieużywane umiejętności z tym, co teraz robisz zawodowo tak, aby poprawić rezultat i zacznij działać.

Życzę ci pełnego wykorzystania wiedzy i umiejętności, bo zasługujesz na bycie człowiekiem sukcesu.

Znalazłeś w tekście elementy inspirujące i nowatorskie, a może nie zgadzasz się z autorem? Powiedz nam o tym, napisz z czym się nie zgadzasz, uargumentuj to, wzbogać tekst o swoje uwagi. Nic tak nie buduje atmosfery portalu jak inteligentni czytelnicy potrafiący zanalizować i wyartykułować swoje spostrzeżenia.

Autor: Maciej Kozubik – Dyplomowany Coach, Trener Biznesu, Ekonomista. Absolwent dwóch uczelni wyższych (Akademii Ekonomicznej w Katowicach i Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu). Pracował w korporacjach, w tym międzynarodowych. Praktyk biznesu. Nieprzerwanie podąża przed siebie, wyznacza sobie ambitne cele i szuka nowych inspiracji. To, co go wyróżnia, to silna wiara w ludzi i ich potencjał, dlatego namawia ich do inwestowania w siebie i rozwijania swoich pasji. Jest przekonany, że każdy jest stworzony, by odnosić sukcesy. Dzisiaj zajmuje się coachingiem i szkoleniami.