Jak się uczyć na błędach?

Porażka i błąd dla wielu to słowa o tym samym znaczeniu. Osobiście uważam, że błąd może być najlepszą lekcją w życiu. Jednak między błędem i porażką jest tylko jeden krok.

Jeżeli już popełniłeś błąd potraktuj go, jako lekcję, bo inaczej stanie się porażką. Zachęcam cię do uczenia się na błędach i to nie koniecznie na własnych.

Tylko analizując błędy możesz uniknąć ich powtarzalności. Można wyciągnąć wnioski, choć również błędne, tak też się zdarza. Jednak nie można z tego zrezygnować. Ryzyko takiego postępowania można nazwać miarą sukcesu.

Jak się uczyć na błędach?

Jak sądzisz, dlaczego producenci samochodów tak dokładnie analizują wszystkie błędy? Zanim samochód trafi do sprzedaży zostanie wielokrotnie rozbity, będzie jeździć po najgorszych drogach. Ma to na celu poznanie przyczyn ewentualnych awarii, a następnie wyeliminowanie samej przyczyny. Wyobraź sobie, co by się działo, gdyby budowano bardzo awaryjne samochody? Jak wiele traciliby producenci, w wyniku pozwów sądowych? Jak wiele pojazdów nie opuściłoby przyfabrycznych parkingów? Zastanów się, czy koncerny samochodowe mogą pozwolić sobie na kolejny błąd i w konsekwencji na porażkę?

Nie zakładaj jednak, że popełnisz błąd, ale nie bój się je popełniać. Wnioski, wyciągnięte z błędu mogą okazać się bardzo wartościową lekcją. Po wyciągnięciu wniosków, szukaj rozwiązania i wprowadź je w życie.

Często ludzie tylko wyciągają wnioski, nie widząc powodów, dla których mają naprawić powstałą szkodę. Cóż, nie eliminując błędu, a w szczególności jego źródła, będziesz popełniał go w przyszłości jeszcze wiele razy, a to już jest porażka.

Lekcja, wyciągnięta z błędu jest twoim sukcesem.

Błędy popełniamy wszyscy, dlatego tym bardziej warto uczyć się na cudzych. Znajdź osobę, która przekaże ci wiedzę, opisze własne doświadczenia. Jeżeli skorzystasz z tych lekcji masz większe szanse osiągnięcia sukcesu.

Nie oceniaj ludzi, oceniaj ich zachowanie.

Doceń ich działanie, związane z naprawą błędu. Nie ważne ile razy upadłeś, ważne, czy wstajesz i dążysz do celu!

Znalazłeś w tekście elementy inspirujące i nowatorskie, a może nie zgadzasz się z autorem? Powiedz nam o tym, napisz z czym się nie zgadzasz, uargumentuj to, wzbogać tekst o swoje uwagi. Nic tak nie buduje atmosfery portalu jak inteligentni czytelnicy potrafiący zanalizować i wyartykułować swoje spostrzeżenia.

Autor: Maciej Kozubik – Dyplomowany Coach, Trener Biznesu, Ekonomista. Absolwent dwóch uczelni wyższych (Akademii Ekonomicznej w Katowicach i Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu). Pracował w korporacjach, w tym międzynarodowych. Praktyk biznesu. Nieprzerwanie podąża przed siebie, wyznacza sobie ambitne cele i szuka nowych inspiracji. To, co go wyróżnia, to silna wiara w ludzi i ich potencjał, dlatego namawia ich do inwestowania w siebie i rozwijania swoich pasji. Jest przekonany, że każdy jest stworzony, by odnosić sukcesy. Dzisiaj zajmuje się coachingiem i szkoleniami.