Efektywność osobista i zawodowa, czyli jakie są nawyki skutecznego działania i delegowanie uprawnień

Dzisiejszy świat podąża w zawrotnym tempie, nie jednego przedsiębiorcę to przytłacza i przyprawia o ból głowy. Może jest sposób na ogarnięcie tego szaleństwa? Jest i dzisiaj przedstawię ci kolejne elementy, które wpływają na twoją efektywność zawodową i osobistą. W poprzedniej części nauczyłem Cię jak skutecznie zarządzać sobą w czasie (tekst podzieliłem na 2 części, część 1, część 2) Dzisiaj zaprezentuję Ci nawyki skutecznego działania (inspirowane książką 7 nawyków skutecznego działania Stephena R. Coveya) oraz odpowiem na nurtujące pytanie wielu menadżerów jak skutecznie delegować?

Nawyki skutecznego działania

Proaktywność

Efektywność osobista i zawodowa, czyli jakie są nawyki skutecznego działania i delegowanie uprawnień

Po pierwsze, proaktywność. To postawa, w której przyjmujemy stanowisko: ja kieruję swoim życiem, ono należy do mnie, decyduję o jego kształcie poprzez moje wybory, jestem kowalem swojego losu. Proaktywni nie tylko przejmują kontrolę i kształtują swoje środowisko działania tak, by stanowiło dla nich miejsce pełne możliwości, ale także lepiej radzą sobie z tymi zmianami, które zostają im narzucone przez sytuację gospodarczą. Proaktywność do metaforyczne złapanie byka za rogi i wskazanie mu celu, gdzie bykiem jest lenistwo.

Początek to wizja końca

Po drugie, początek to wizja końca. Jesteśmy pchani do przodu przez nasze marzenia i cele. Wiedząc dokąd zmierzam jestem w stanie tak kierować swoimi działaniami aby zbliżały mnie do wyznaczonego celu. Wyobraź sobie GPS. Programując punkt docelowy urządzenie wyznaczy trasę. W swoim życiu ty jesteś operatorem, wyznaczasz cel i sposób jego osiągnięcia. Jeżeli tego nie zrobisz staniesz się narzędziem realizującym cudze cele. Zawsze miej cel przed oczami, wierz w sukces, a będzie ci dany.

Na pierwszym miejscu są najważniejsze działania

Po trzecie, na pierwszym miejscu są najważniejsze działania. Przypomnij sobie jak istotną rolę w zarządzaniu sobą w czasie było nadanie zadaniom priorytetów. Przyzwyczajenie polegające na wykonywaniu najważniejszych zadań na początku istotnie wpływa na szybkość osiągania sukcesu. Zajmując się innymi zadaniami masz wrażenie zapracowani ale jest to tylko wrażenie, gdyż działania te nie zbliżają cię do celu, a może nawet oddalają.

Win – win (wygrany – wygrany)

Po czwarte, win – win (wygrany – wygrany). To postawa pokazująca, że w każdej sytuacji obie strony muszą być wygrane. Jest to również założenie udanych negocjacji. Celem takiej postawy jest uczciwość w działaniu, tyle ile daję tyle również dostaję. Unikaj toksycznych relacji i sytuacji, w których podstawą jest manipulacja, w których tracisz, zamiast zyskiwać. Nie dawaj się wykorzystywać i nie wykorzystuj innych. Pomagaj innym, a inni pomogą tobie.

Zrozum i daj szansę na to innym

Po piąte, zrozum i daj szansę na to innym. Do każdej wiedzy i umiejętnego jej wykorzystani należy dorosnąć, najczęściej emocjonalnie, a później nabywając doświadczenia. Nie urodziliśmy się „alfą i omegą” dotyczy to również osób z naszego otoczenia. Wyjaśnij innym czego oczekujesz, jaki ma być wynik końcowy, wskaż drogę jeżeli trzeba. Jednak unikaj założenia, że inni powinni się sami domyśleć. U podstawy dobrych relacji zawsze jest komunikacja, jeżeli nie umiecie się dogadać to coś nie gra. Pamiętaj, że za zrozumienie komunikatu odpowiada jego nadawca, a nie odbiorca.

Synergia

Po szóste, synergia. Inaczej efekt synergiczny to współdziałanie różnych czynników, którego efekt jest większy niż suma poszczególnych działań. W tym wypadku odnosi się to współdziałania z innymi. Jeżeli działasz w grupie to wynik pracy tej grupy będzie większy niż suma pracy poszczególnych osób. Ma to szczególnie istotne znaczenie gdy budujesz swój dream team (drużynę marzeń). Czyli taki zespół, który jest całością działa idealnie, a generowane wyniki są bardzo atrakcyjne. To może zająć lata, jednak jest warte swojej ceny.

Dbaj o siebie

Po siódme dbaj o siebie. Nikt nie jest maszyną, a jeśli uważasz inaczej to pamiętaj, że one również wymagają serwisu i odpowiedniego traktowania, bo mogą się zepsuć. Dlatego, że masz działać na wysokich obrotach musisz mieć możliwość ładować akumulatory. Potrzebujesz do tego czasu, miejsca i odpowiednich ludzi. Otaczaj się osobami, które są ważne dla ciebie i ty jesteś równie istotny dla nich. Pamiętaj aby odreagowywać stres, gdy nie możesz unikać sytuacji stresowych. Ja osobiście polecam wysiłek fizyczny i przestrzegam przed nadużywaniem alkoholu, narkotyków i zachowań destrukcyjnych (np. hazard).

Drugim obszarem jakim się zajmę jest delegowanie.

Delegowanie jest formą przekazywania praw i uprawnień w organizacji w dół np. z dyrektora regionalnego na menadżerów. W tym procesie na początku określa się cel jaki ma zostać zrealizowany. Jest to również forma przekazywania uprawnień do samodzielnego podejmowania decyzji. Ten proces może również występować w życiu codziennym. Zauważ jak wiele zadań mogą zrealizować osoby wokół ciebie (partner, partnerka, dzieci, rodzice itp). Pamiętaj o zasadzie wygrany – wygrany, przyjmuj również na siebie zadania od swojego otoczenia. Nie możesz tylko brać, musisz także dawać.

Kiedy należy delegować?

W chwili gdy zauważamy, że w zespole pojawiają się nowi liderzy – to w biznesie. Przekazując im prawa i obowiązki, odpowiedzialność pozostaje jednak w rękach delegującego i to często jest problematyczne i hamujące. Jednak nie można dowiedzieć się o słuszności decyzji gdy nie zostanie podjęta. Na początku warto testować. Przekaż część zadań takich jak szukanie informacji na podwładnych, wysłanie listów tradycyjnych na asystentkę. Często nie ma sensu robić wielu rzeczy od razu, gdy można je zrobić przy okazji innych zadań. W życiu osobistym mamy często do czynienia z nadmiarem ilości zadań i wtedy należy część z nich przekazać innym, aby móc się skupić na najważniejszych. Można też część zautomatyzować np. płatność rachunków za pomocą zlecenia stałego w banku internetowym.

Jak delegowanie powinno wyglądać od strony technicznej?

Po pierwsze określ cel jaki ma zostać osiągnięty, jaki ma być wynik ostateczny. Po drugie kiedy ma być zrealizowany. Pamiętaj, żeby osoba na którą delegujesz miała możliwość zrealizowania zadania. W związku z tym, że ty bierzesz ostateczną odpowiedzialność kontroluj proces. Nagradzaj za działanie i efekt.

Jakie są korzyści z delegowania?

Bo przecież muszą jakieś by! Wzrost zaangażowania pracowników, ich rozwój zawodowy, oszczędność czasu. Dochodzi także do usprawnienia podejmowania decyzji i poprawy relacji zawodowych. W życiu osobistym zacieśniają się relacje, wzrasta zaangażowanie i poprawia zarządzanie sobą w czasie.

Już wiesz jakie nawyki istotnie wpływają na twoją efektywność osobistą i zawodowa. Skuteczny przedsiębiorca to osoba skupiona na celu i umiejąca odnaleźć się w trudnych czasach epoki informacji. Ta umiejętność wynika z nawyków skutecznego działania oraz odpowiedniego podejścia do delegowania, bo przecież zadania mają być wykonane ale nie muszą przez ciebie. Niezależnie jakie masz dotychczasowe doświadczenia w tym zakresie, czy proponowane podejście jest odkrywcze, czy tylko przypomnieniem – należy działać. Wiedza nie wykorzystana jest jak encyklopedia w głowie, może uwierać.

Znalazłeś w tekście elementy inspirujące i nowatorskie, a może nie zgadzasz się z autorem? Powiedz nam o tym, napisz z czym się nie zgadzasz, uargumentuj to, wzbogać tekst o swoje uwagi. Nic tak nie buduje atmosfery portalu jak inteligentni czytelnicy potrafiący zanalizować i wyartykułować swoje spostrzeżenia.

Autor: Maciej Kozubik – Dyplomowany Coach, Trener Biznesu, Ekonomista. Absolwent dwóch uczelni wyższych (Akademii Ekonomicznej w Katowicach i Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu). Pracował w korporacjach, w tym międzynarodowych. Praktyk biznesu. Nieprzerwanie podąża przed siebie, wyznacza sobie ambitne cele i szuka nowych inspiracji. To, co go wyróżnia, to silna wiara w ludzi i ich potencjał, dlatego namawia ich do inwestowania w siebie i rozwijania swoich pasji. Jest przekonany, że każdy jest stworzony, by odnosić sukcesy. Dzisiaj zajmuje się coachingiem i szkoleniami.