Jak zarobić kupując i sprzedając, czyli 6 dróg do atrakcyjnych pieniędzy?

W gospodarce kapitalistycznej podstawą zysku jest transakcja kupna – sprzedaży. W związku z tym, że każdego dnia kupujemy i sprzedajemy, to warto zastanowić się, jak skutecznie zarabiać wykorzystując podstawowe mechanizmy rynkowe i odrobinę sprytu dla poprawy grubości własnego portfela. Za chwilę pokaże ci, kilka prostych sposobów na zarabianie, kupując i sprzedając różne rzeczy.

Podstawowym założeniem jest to, że kupujesz za niższą cenę niż sprzedajesz. W odwrotnym przypadku, na każdej transakcji tracisz, zamiast zarabiać. Oczywiście są modele biznesowe, w których dominująca pozycję rynkową buduje się w taki sposób, jednak ten tekst dotyczy poprawy efektywności sposobów zarabiania sprzedając z zyskiem.

Jak zarobić kupując i sprzedając, czyli 6 dróg do atrakcyjnych pieniędzy?

Proponowane metody możesz odnieść do różnych przedmiotów (np. nieruchomości, samochody, AGD) jak również usług (np. windykacja, sprzątanie, budownictwo)

Kup tanio, sprzedaj drogo.

To podstawowy sposób na zarobienie na różnicy między ceną zakupu, a ceną sprzedaży. Po pierwsze znajdź produkt lub usługę poszukiwaną na rynku. Po drugie poszukaj okazji. Ona sama nie przyjdzie do ciebie. Kto szuka ten znajdzie. Wykorzystując umiejętności negocjacyjne obniż cenę, poniżej ceny rynkowej. Po trzecie sprzedawaj po cenie rynkowej. Pamiętaj, że przy dużych transakcjach pojawiają się dodatkowe koszty (np. pośredników i notariuszy – w obrocie nieruchomościami oraz podatki). Możesz przyspieszyć całą transakcję sprzedając poniżej ceny rynkowej (wyższej od ceny zakupu), uwzględniając, że dokładanie do interesu nie ma sensu. Zysk z inwestycji wykorzystaj w kolejnej operacji zwiększając skalę działania.

Kup, popraw, sprzedaj.

Ten model przypomina poprzedni, z tym jednak wyjątkiem, a mianowicie podnosisz wartość towaru lub usługi. W przypadku nieruchomości przeprowadzasz remont, dodajesz meble. Możesz kupić samochód i odświeżyć go (nie zachęcam do odświeżania wskazań licznika). W sytuacji obrotu elektroniką możesz dołożyć coś jeszcze np. kup używany telefon komórkowy, z zużytą obudową, wymień ją i dodaj folię na wyświetlacz do tego etui (Może coś jeszcze? Ładowarkę samochodową, dodatkową kartę sim, uchwyt, zestaw słuchawkowy, kartę pamięci itp.). Jest wiele możliwości, wymyśl coś, miej świadomość, że ogranicza cię tylko twoja wyobraźnia. Jak chcesz znajdziesz sposób, jak nie chcesz będziesz szukał powodu. Ponownie pamiętaj, aby na operacji zarobić, a zysk inwestować w kolejną transakcję.

Kup i wynajmij.

Jak zarobić kupując i sprzedając, czyli 6 dróg do atrakcyjnych pieniędzy?

W tym wypadku zarabiasz w dłuższej perspektywie raz inwestując większe pieniądze. Proceder może dotyczyć nieruchomości, samochodów, sprzętu elektronicznego, narzędzi specjalistycznych, przyczep kempingowych. Raz wydane pieniądze mogą generować comiesięczny, konkretny wpływ gotówki. W pewnym momencie sprzęt będzie zużyty, w takim stopni, że tobie nie będzie się opłacać jego serwis (jednak innym tak). Sprzedaj go, a odzyskasz część pierwotnie zainwestowanej kwoty.

Kup za gotówkę i sprzedaj na raty.

Ten model jest stosowany przez banki i firmy leasingowe. Ty możesz skorzystać z ich doświadczenia. Wiele osób jest skłonna zapłacić więcej za towar, który otrzyma już dzisiaj. Mając odpowiednią gotówkę masz siłę i możesz negocjować cenę (także w sklepie). Pamiętaj, że zgodnie z polskim prawem cena jest zawsze wynikiem negocjacji. Inną kwestią jest decyzyjność pracownika sklepu, w tym zakresie. Kup towar, a klient będzie ci płacił co miesiąc ratę za towar i odsetki. Możesz też wynająć artykuł i po okresie wynajmu sprzedać go zyskując dodatkowy zastrzyk gotówki.

Kup hurtowo, sprzedaj detalicznie.

Mając odpowiednio dużo gotówki możesz mocno obniżyć cenę, kupując większą ilość towaru. Zastosuj to dla nieruchomości, a zarobisz bardzo atrakcyjne pieniądze. Dysponując mniejszą ilością pieniędzy możesz zainwestować w coś tańszego (np. drobna elektronika, ubrania dla dzieci, artykuły codziennego użytku). Zysk w tym wypadku rozłożony jest w czasie. Łatwiej jest kupić dużo niż sprzedać pojedyncze egzemplarze. Dlatego twój zysk musi pokryć również czas jaki inwestujesz w sprzedaż detaliczną. Oczywiście idealnym rozwiązaniem będzie zlecenie sprzedaży innym, najlepiej za określoną prowizję, liczoną od efektu, a nie czasu pracy.

Kupuj i spekuluj.

Jak zarobić kupując i sprzedając, czyli 6 dróg do atrakcyjnych pieniędzy?

Gdy temperatura na rynku wzrasta, a spowodowane jest to brakiem towaru osoba, która może go zaoferować zarobi krocie. Umiejętność przewidzenia trendu, w którym braknie towaru może być sposobem na zarobienie bardzo atrakcyjnych pieniędzy. Przykładem może być deficyt określonych zabawek w okresie przedświątecznym. Jest to spowodowane polityką firm zabawkarskich. Celem takiego działania jest pobudzenie rynku po świętach. Teraz już wiesz co się stanie. Więc wykorzystaj to i zarób. Kup wcześniej reklamowane zabawki, a przed świętami gdy braknie ich w sklepach zaoferuj po wyższej cenie. Rodzice już obiecali dzieciom coś, co mogą kupić tylko od ciebie.

Jest wiele sposobów na zarabianie dzięki transakcjom kupna – sprzedaży. Temu procederowi podlegają wszystkie na rynku produkty i usługi. Istotą działania są następujące kroki: kupuj i sprzedaj z zyskiem, a zysk inwestuj w kolejną transakcję. Miej jednak na uwadze ryzyko straty. Bądź elastyczny i dostosuj swoje działanie do zmieniającej się sytuacji. Pamiętaj także o przestrzeganiu obowiązujących przepisów prawa.

Gdy uznasz, że najwyższy czas na zmianę zacznij zarabiać sprzedając. Możesz się tego nauczyć współpracując z profesjonalistą z dyplomowanym coachem i trenerem biznesu.

 

Znalazłeś w tekście elementy inspirujące i nowatorskie, a może nie zgadzasz się z autorem? Powiedz nam o tym, napisz z czym się nie zgadzasz, uargumentuj to, wzbogać tekst o swoje uwagi. Nic tak nie buduje atmosfery portalu jak inteligentni czytelnicy potrafiący zanalizować i wyartykułować swoje spostrzeżenia.

Autor: Maciej Kozubik – Dyplomowany Coach, Trener Biznesu, Ekonomista. Absolwent dwóch uczelni wyższych (Akademii Ekonomicznej w Katowicach i Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu). Pracował w korporacjach, w tym międzynarodowych. Praktyk biznesu. Nieprzerwanie podąża przed siebie, wyznacza sobie ambitne cele i szuka nowych inspiracji. To, co go wyróżnia, to silna wiara w ludzi i ich potencjał, dlatego namawia ich do inwestowania w siebie i rozwijania swoich pasji. Jest przekonany, że każdy jest stworzony, by odnosić sukcesy. Dzisiaj zajmuje się coachingiem i szkoleniami.