Strategie motywacyjne sposobem na sukces (nie) tylko w biznesie.

Każdy z nas może mieć problem z mobilizowaniem się do działania. Wydawałoby się, że wizja bogactwa, drogich samochodów, spełnionych marzeń, osiągniętych celów powinna wystarczyć. Ale to nie jest recepta na sukces dla wszystkich. Ludzie będący na szczycie, np. aktorzy, sportowcy, biznesmeni czy inni, podkreślają znaczenie motywacji w procesie osiągania sukcesów. O motywacji pisano już wiele – ale czy w pełni uświadamiamy sobie różnice pomiędzy motywacją negatywną OD a motywacją pozytywną DO, miedzy motywacją zewnętrzną a wewnętrzną? Na końcu podam ci również kilka sposobów na poprawę automotywacji.

Jaka jest Twoja strategia motywacyjna?

Motywację należy zrozumieć, a następnie należy nauczyć się ją stosować. Więcej na temat potrzeb i czynników wpływających na motywację pisałem w tekście Wstęp do skutecznej motywacji. Strategia motywacyjna jest potrzebna, gdy chcesz, coś osiągnąć, ale nie chcesz tracisz czasu na zastanawianie się nad samym procesem. Wyobraź sobie zwiedzanie ciekawego miejsca i tysiące schodów prowadzących na szczyt, z którego rozpościera się wspaniały widok na twoje ulubione miasto. Prawdopodobnie nie masz ochoty po nich się wspinać, ale chciałbyś być już na samej górze. Czyli nie chcesz brać udziału w procesie, choć oczekujesz wyniku końcowego. Przyjrzyj się swojemu życiu i temu, jak funkcjonujesz na co dzień. Jakiej strategii motywacyjnej używasz?

Motywacja OD i DO

Przed tobą ważne spotkanie, od którego zależą losy twojej firmy. Co robisz? W ostatniej chwili wstajesz i… biegiem, bo inaczej spóźnisz się i będziesz miał problemy. To przykład motywacji negatywnej, inaczej motywacji OD. Teraz inaczej. Wyobraź sobie nowy luksusowy samochód, dom z basenem i miliony na koncie. I nagle wszystko staje się jasne. Przecież ociąganie się tak naprawdę oddala cię od możliwości realizacji właśnie tych celów. To przykład motywacji pozytywnej, zwanej motywacją DO. Już widzisz, że motywacja jest siłą, która prowadzi nas w odpowiednią stronę. Pragnienie lepszej przyszłości dla siebie jest pozytywną strategią motywacyjną.

Wzorce motywacji. Pułapki

Motywacja DO inspiruje działania na cel, motywacja OD skupia się na określeniu i rozwiązaniu problemów. Zdając sobie sprawę z możliwości każdej strategii, zwróć również uwagę na związane z nimi zagrożenia. Osoby motywowane DO w swej drodze do celu mogą nie zauważyć zagrożeń i problemów. Co za tym idzie, nie będą również przygotowane do ich przezwyciężenia.

Z drugiej strony, osoby motywowane OD mogą być przesadnie skoncentrowane na problemie, zapominając o działaniu zmierzającym do określonego celu. W ich przypadku często sprawdza się powiedzenie: Wpadać z deszczu pod rynnę. Dzieje się tak, ponieważ osoby te koncentrują się na tym, czego nie chcą, zamiast na tym, czego pragną. Ten wzorzec powoduje, że takie osoby często zanim zmobilizują się do działania, doświadczają sporo bólu, cierpienia, stresu, co może mieć negatywny wpływ na ich samopoczucie i zdrowie.

Stosowanie obydwu strategii motywacyjnych OD i DO, w zależności od okoliczności jest prawdopodobnie najbardziej korzystne w osiągnięciu sukcesu osobistego i zawodowego. Pamiętaj, że każdej strategii można się nauczyć i z powodzeniem wykorzystywać zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym.

Motywacja wewnętrzna kontra motywacja zewnętrzna

Motywacja wewnętrzna powoduje zachowanie, które samo w sobie jest nagrodą. Wykonywanie danej czynności jest celem samym w sobie. Prowadzi do powstania stanu umysłu nazywanym uskrzydleniem lub przepływem (z ang. flow). Następuje wtedy stan wysokiej koncentracji na zadaniu, na działaniu, a pozostałe rzeczy zostają zepchnięte na dalszy plan.

Motywacja zewnętrzna polega na angażowaniu się w dane działanie w celu osiągnięcia nagrody, konsekwencji zewnętrznej. Jest ona przeciwieństwem motywacji wewnętrznej. Przykładem motywacji zewnętrznej może być premia za dobrze wykonaną pracę, nauka do egzaminu, który umożliwi wykonywanie danego zawodu.

Spotkałem się ze stwierdzeniem, że osoba, która działa pod wpływem silnej motywacji wewnętrznej i jednocześnie jest nagradzana i karana zewnętrznie, z czasem straci frajdę z działania. Sytuacja taka może mieć miejsce np. w pracy lub szkole. Stosowanie przymusu prowadzi do zmiany postrzegania swojego działania na motywowane zewnętrznie i jednoczesne obniżenie aktywności, a w konsekwencji utraty przyjemności wynikającej z działania. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, skoncentruj się na pojęciu dysonansu poznawczego.

Mechanizmy motywacji

Strach i pożądanie to najważniejsze emocje, które wpływają na ludzkie zachowanie, inaczej mówiąc, frustracja i marzenia. Dla wszystkich ludzi naturalne jest uciekanie od bólu, strachu, dyskomfortu, a z drugiej strony dążenie do szczęścia, radości i relaksu. W większości sytuacji mamy skłonność do wykorzystywania wyłącznie jednej strategii.

Sposoby na podniesienie poziomu motywacji

Informuj innych, co masz zrobić. Dzięki temu angażujesz w działanie swoje ego. Niepodjęcie działań, niewykonanie określonej pracy wywołuje nieprzyjemne napięcie, które można rozładować, działając. Jeśli nie podejmiemy zapowiedzianych działań, dodatkowo ucierpi nasza samoocena, gdyż będą świadkowie naszej porażki.

Wizualizacja. Wyobraź sobie, jak będziesz się czuł, gdy wszystko będzie zrobione. Zobacz w wyobraźni, jak wykonujesz czynność. Połącz stan emocjonalny z działaniem, wykorzystując wyobraźnie.

Nagrody. Nagradzaj się za wykonanie zaplanowanego działania. Niezależnie, jak mały krok został wykonany, nagroda motywuje do dalszego działania. Świadomość kolejnej nagrody umila czas pracy. Koncentrowanie myśli na nagrodzie może przekształcić nieprzyjemną czynność w coś pozytywnego. Bardzo ważne jest nagradzanie się za osiągnięty cel.

Negatywne konsekwencje. Nierealizowanie zaplanowanych działań prowadzi do nieosiągnięcia założonego celu. Jakie będą negatywne konsekwencje zaniechania działania? Jakie poniesiesz straty? Warto zadać sobie te pytania, bo utracona korzyść to strata. Świadomość straty, na jaką można się narazić, może zachęcić do działania i jej uniknięcia.

Pozytywne konsekwencje. Jest to odwrotne podejście do wyżej zaprezentowanego. Osiągnięcie celu wynikające z realizacji zaplanowanego działania przynosi określone korzyści. Wyobrażenie sobie ostatecznego wyniku zachęca do pracy.

Priorytety. Analizując cele, określasz, co jest dla ciebie ważne, na czym ci zależy. Dzięki czemu łatwiej jest ci zacząć działanie. Może się wtedy pojawić stan uskrzydlenia, gdyż samo działanie może być nagrodą.

Zacznij od prostego. Zaczęcie wykonywania pracy od czegoś, co uznajesz za łatwe i proste zachęci cię do dalszej pracy. Sukces już na początku motywuje, jeżeli zaczniesz od czegoś trudnego i poniesiesz porażkę, zniechęcisz się do kolejnych działań.

Metoda sera. Duże zadania to duże kawałki sera bez dziur. Z każdego zadania można wyodrębnić kilka mniejszych zajmujących kilka minut. W wolnych chwilach wykonuj te właśnie mniejsze zadania, a zaczniesz zauważać, że do celu zbliżasz się szybciej. Pracując tą metodą, zauważysz, że duże zadania mimo wszystko mają dziury, które wypełniasz tymi mniejszymi.

Miej wiedzę. Łatwiej jest zabrać się do działania w obszarze, który jest ci znany, niż do takiego, w którym jesteś laikiem. Znana tematyka po prostu nie wydaję się trudna, a wręcz łatwa. Laik często zniechęca się, postrzegając zadanie jako niewykonalne. Znajomość zagadnienia ułatwia organizację pracy, poprawia jej efektywność i umożliwia wydzielenie zadań (patrz: metoda sera). Mniejsze zadania można wykonać szybciej.

5 minut. Najtrudniejszy jest początek. Pierwsze 5 minut jest najważniejsze. Trzeba zacząć, aby móc kontynuować. Ciągłe odkładanie prowadzi do zaniechania. Gdy już zaczniesz, łatwiej jest kontynuować. Odkładając start o kolejną godzinę czy nawet 5 minut, prawdopodobnie nie wykonasz zadania nigdy.

Podsumowanie

Reasumując, wszystko, co zwiększa prawdopodobieństwo sukcesu ma istotny, pozytywny wpływ na motywację, która jest bardzo ważna w procesie realizacji celów.

Już wiesz, jakie są strategie motywacyjne. Prawdopodobnie potrafisz określić, co będzie ciebie motywować. Tak przygotowany jesteś w stanie skutecznie pracować z podwładnym, aby podnieść jego efektywność. Jako przedsiębiorca masz świadomość, że twój wynik finansowy odgrywa bardzo ważną rolę w twoim życiu osobistym i zawodowym. Zachęcam cię również do przygotowania własnego zestawu narzędzi, które będą pomagać ci w automotywacji.

Znalazłeś w tekście elementy inspirujące i nowatorskie, a może nie zgadzasz się z autorem? Powiedz nam o tym, napisz z czym się nie zgadzasz, uargumentuj to, wzbogać tekst o swoje uwagi. Nic tak nie buduje atmosfery portalu jak inteligentni czytelnicy potrafiący zanalizować i wyartykułować swoje spostrzeżenia.

Autor: Maciej Kozubik – Dyplomowany Coach, Trener Biznesu, Ekonomista. Absolwent dwóch uczelni wyższych (Akademii Ekonomicznej w Katowicach i Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu). Pracował w korporacjach, w tym międzynarodowych. Praktyk biznesu. Nieprzerwanie podąża przed siebie, wyznacza sobie ambitne cele i szuka nowych inspiracji. To, co go wyróżnia, to silna wiara w ludzi i ich potencjał, dlatego namawia ich do inwestowania w siebie i rozwijania swoich pasji. Jest przekonany, że każdy jest stworzony, by odnosić sukcesy. Dzisiaj zajmuje się coachingiem i szkoleniami.