Rady trenera: Etykieta w biznesie – Letni dress code

Nadszedł czas kiedy pogoda zachęca do zrzucenia marynarki i założenia koszuli z krótkim rękawem. Nie zawsze sytuacja w jakiej się znajdujemy umożliwiają takie zachowanie – zwłaszcza gdy musimy odbyć spotkanie z ważnym klientem. W wielu miejscach wymagany jest odpowiedni strój (dress code), on jest pierwszym elementem, w oparciu o który jesteśmy oceniani, za jego pośrednictwem również pokazujemy, że godnie reprezentujemy firmę. Ile stanowisk tyle rodzajów strojów obowiązujących w danym środowisku pracy (dress code).

W środku lata, gdy temperatura sięga 30 stopni Celsjusza, trudno wytrzymać w czarnym garniturze. Warto więc pamiętać, że jasne kolory są również eleganckie, w szczególności z kontrastowymi dodatkami. Latem ciemny garnitur może robić wrażenie ciężkości. Warto zastąpić go beżowym.
W branżach takich jak finanse, prawo, doradztwo, consulting należy zapomnieć o koszulkach polo lub o koszulach z krótkim rękawem. To przystoi pracownikom, którzy nie mają bezpośredniego kontaktu z klientem.

Sandały do garnituru

Skrajnym brakiem dobrego gustu jest ubieranie do garnituru mokasynów, a tym bardziej sandałów.
Ciepłym okresie roku płeć piękna ma większą możliwość doboru stroju, niż mężczyźni. My panowie mamy tylko garnitur, uzupełniony o cienką koszulę. Za to panie zwiewne tuniki, jasne spodnie, luźne bluzki koszulowe, krótkie marynarki, cienkie kardigany, spódnice o różnej długości, ale nie za krótkie. Panią przystoi noszenie samej bluzki, o czym muszą zapomnieć panowie.

Sztruksy w biznesie

Należy unikać materiałów typu jeans lub sztruks, wprowadzają one atmosferę zbytniego rozluźnienia, chyba że na tym nam zależy lub akceptowany jest piątkowy casual day. Dobrze sprawdzają się lniane garnitury, czy garsonki. Najlepiej aby był z wełny, jedwabiu lub mieszanek o wysokiej jakości. Bezwzględnie należy unikać odzieży wykonanej ze sztucznych materiałów, ponieważ utrudnia ona oddychanie skórze, a to w wiąże się niemiłym zapachem, jaki można rozsiewać wokół siebie.
Nie ma nic gorszego niż niewyprasowana koszula albo spodnie wyglądające, jakby właśnie zostały wyciągnięte z pralki. Dlatego warto zaopatrzyć się w niegniotący się garnitur lub taką garsonkę.

Ile kolorów?

Mężczyźni powinni pamiętać o zasadzie maksymalnie dwa wzory oraz trzy kolory. Jak dobrać kolory poszczególnych elementów? Garnitur jako najciemniejsza część, krawat jaśniejszy, koszula najjaśniejsza.
Reasumując, nie ważne gdzie pracujesz. Ważne byś zawsze wyglądała schludnie i profesjonalnie. Należy mieć na uwadze fakt, że nasz strój świadczy o reprezentowanej przez nas firmie, dlatego powinien być spójny z jej filozofią.

Znalazłeś w tekście elementy inspirujące i nowatorskie, a może nie zgadzasz się z autorem? Powiedz nam o tym, napisz z czym się nie zgadzasz, uargumentuj to, wzbogać tekst o swoje uwagi. Nic tak nie buduje atmosfery portalu jak inteligentni czytelnicy potrafiący zanalizować i wyartykułować swoje spostrzeżenia.

Autor: Maciej Kozubik – Dyplomowany Coach, Trener Biznesu, Ekonomista. Absolwent dwóch uczelni wyższych (Akademii Ekonomicznej w Katowicach i Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu). Pracował w korporacjach, w tym międzynarodowych. Praktyk biznesu. Nieprzerwanie podąża przed siebie, wyznacza sobie ambitne cele i szuka nowych inspiracji. To, co go wyróżnia, to silna wiara w ludzi i ich potencjał, dlatego namawia ich do inwestowania w siebie i rozwijania swoich pasji. Jest przekonany, że każdy jest stworzony, by odnosić sukcesy. Dzisiaj zajmuje się coachingiem i szkoleniami.

Komentarze (2)

 • 08 lipiec 2014 o 10:01 | #
  Proszę nie zapominać, że niezależnie od pogody płeć piękna smaży się w rajstopach ( a to samo zło jest:P) . Poza tym nie w każdym zawodzie przejdą zwiewne tuniki i bluzki koszulowe. Drodzy Panowie nie mówicie więc, że nam jest łatwiej – każdy ma swoje ograniczenia i niewygody przy takiej temperaturze 🙂 Stawmy wspólnie czoło wyzwaniom zamiast wyliczać, co kto może, a kto nie może.
  odpowiedź
  • Maciej Kozubik
   09 lipiec 2014 o 15:24 | #
   Masz rację, że nie w każdej profesji wszystkie moje rady będą miały zawsze zastosowanie. Zdrowy rozsądek, w każdym działaniu jest bardzo istotny.
   odpowiedź