Projektowanie siebie jako przedsiębiorcy

Przygotowanie do budowy skutecznie działającej firmy przypomina stawianie domu. Aby powstał, należy najpierw przygotować plany architektoniczne obrazujące wymarzoną rzeczywistość przyszłego mieszkańca. Następnie powstają fundamenty, na których zostanie postawiona właściwa konstrukcja. W przypadku firmy należy najpierw przygotować siebie do tego, aby być skutecznym przedsiębiorcą, aby być w stanie stworzyć efektywną firmę. Fundamentem budowania firmy jest właśnie przygotowanie siebie w kilku istotnych obszarach, o których napiszę za chwilę. Co się stanie, jeżeli tego przygotowania nie będzie? Statystyki pokazują, że 90% firm przestaje działać w ciągu 5 lat od ich powstania. Ta sama sytuacja grozi też Tobie, jeśli nie przygotujesz się odpowiednio do prowadzenia firmy.

Dzięki zaproponowanej metodzie możesz stać się przedsiębiorcą przez duże P. Ty będziesz podwaliną swojej przyszłej firmy przed duże F. Możesz uczyć się na błędach swoich lub innych, ale ja zapraszam Cię do korzystania z doświadczeń osób, które osiągnęły sukces. Z mojego doświadczenia wynika, że odpowiednie przygotowanie siebie do prowadzenia biznesu znacznie ułatwia określenie kierunku rozwoju osobistego i zawodowego. Działanie „na żywioł”, jakie towarzyszy wielu bankrutującym przedsiębiorcom, nie jest najlepszym sposobem do zmierzania na szczyt, którym jest zarabiające przedsiębiorstwo. Oczywiście, decyzja należy do Ciebie, ja tylko daję Ci możliwość, z której możesz skorzystać.

Zanim przejdę do właściwego prezentowania metody budowania podwalin skutecznego przedsiębiorcy, zapraszam Cię do wzięcia udziału w ćwiczeniu, dzięki któremu poznasz swoje głęboko ukryte powody bycia przedsiębiorcą. Poznasz wartości, którymi kierujesz się w życiu.

Z doświadczenia mogę powiedzieć, że często wśród wartości, które ważne są w ich życiu, ludzie wymieniają: zdrowie, pracę, partnera życiowego, dom, samochód, wakacje – jednak każdy, Ty także, ma swój indywidualny zestaw. Odnalezienie własnych wartości ma na celu zwiększenie prawdopodobieństwa osiągnięcia tego, czego głęboko pragniesz.

Zapraszam Cię do wykonania ćwiczenia, którego celem będzie odnalezienie swoich indywidualnych wartości. Dlaczego są one takie ważne? Ponieważ mają bezpośredni związek z celami.

Więc do dzieła!

Zrelaksuj się. Weź głęboki wdech nosem, następnie wydychaj ustami tak, aby wydech był 2 razy dłuższy od wdechu. Skoncentruj się na sobie, na tym, co się dzieje z Twoim ciałem, na sygnałach, jakie będzie Ci ono wysyłać. Gdy będziesz już gotowy, zadaj sobie pytanie: co jest dla mnie najcenniejsze w życiu? Pierwsza rzecz, o jakiej pomyślałeś, wiąże się z najcenniejszą wartością, jaką wyznajesz. Następnie zapisz odpowiedź i zadaj sobie kolejny raz to samo pytanie. Znów zapisz odpowiedź. Powtórz to jeszcze raz, aby otrzymać 3 różne odpowiedzi.

Te trzy odpowiedzi są wartościami pośrednimi, one są środkami, które prowadzą Cię do tego, czego najbardziej na świecie pragniesz.

Pamiętaj, że nie ma złych odpowiedzi. Nie wartościuj ich. One są Twoje i to jest najważniejsze.

Trzy wypisane wartości są tylko środkiem do celu, jakim jest wartość końcowa. Czym ona jest? To uczucia! Przyjrzyj się wartościom pośrednim, a zauważysz, że są one Twoimi potrzebami, które zaspokajają pragnienia wewnętrznego dziecka – przecież z wiekiem tylko zabawki drożeją. One są sposobami, za pomocą których przeżywasz upragnione uczucia.
Teraz wróć do swojej listy wartości pośrednich i dla każdej z osobna zadaj sobie następujące pytania:

  1. Co mi to da, że to osiągnę?
  2. Otrzymawszy odpowiedź, postaw sobie do niej kolejne pytanie: co mi to da?
  3. Powtarzaj krok 1. i 2. do momentu dotarcia do emocji takich, jak miłość, szacunek, uznanie, samorealizacja itd.
  4. Zapisuj uzyskane odpowiedzi (w szczególności uczucia i wartości krańcowe).

Gratuluję, osiągnąłeś więcej niż większość ludzi na świecie. W przeciwieństwie do innych wiesz, do czego dążysz i dlaczego. Uczucia, jakie wypisałeś na swojej liście, są najważniejszymi dla Ciebie wartościami, cała reszta to sposoby ich osiągnięcia. Już wiesz, o czym marzysz?

Marzenia towarzyszą ludziom przez całe życie.

Dzieci wykorzystują je do zabawy, wyobrażając sobie życie we wspaniałym świecie baśni i bajek. Z wiekiem ich rola ulega zmianie. Jednak są ludzie, których zrealizowane marzenia zmieniają świat. Zastanów się, jak by wyglądała dzisiejsza rzeczywistość, gdyby nie powstał ogólnodostępny system operacyjny na komputery osobiste lub pierwszy smartfon? Jak wyglądałby świat, gdyby nie powstał pierwszy samochód? Tym wszystkim wynalazkom towarzyszyły marzenia. Źródłem wielu innowacji w biznesie, i nie tylko, są właśnie marzenia. Zacznij marzyć, zmienisz swój świat. Marzenia są podstawą do wyznaczenia Twojego kierunku rozwoju, siebie jako przedsiębiorcy i Twojej firmy. Wyobraź sobie, jak wyglądałoby Twoje wymarzone życie przedsiębiorcy. Za chwilę podam Ci sposób, w jaki możesz zbudować marzenie wydajnego człowieka biznesu. To cztery obszary, które pomogą Ci stać się prawdziwym przedsiębiorcą.

Carl Sagan napisał: „Aby zrobić szarlotkę od początku, musisz najpierw wynaleźć wszechświat”. Ty również, aby zbudować skutecznie działającą firmę, musisz „wynaleźć” swój wszechświat przedsiębiorczości. Moim celem jest poszerzenie Twojej świadomości dotyczącej kierunku, w którym powinieneś zmierzać. Będę to robił w sposób usystematyzowany, posługując się coachingową metodyką CoachWiseTM – wszystko po to, aby było Ci po prostu łatwiej.

Pierwszym aspektem Twojej wymarzonej rzeczywistości są zasoby materialne, czyli „twarda” fizyczna rzeczywistość. Są to wszystkie rzeczy, które możesz policzyć, zmierzyć, zważyć, dotknąć. To są pieniądze, wyposażenie, budynki – wszystko, co jako przedsiębiorca chcesz mieć. Jakie chcesz mieć zdrowie, ciało? To także wymaga czasu. Zapytasz: jak to? Cóż, w pewnym momencie jedyną rzeczą, jaką można kupić, jest właśnie on. Nie wprost. Kupuje się możliwość robienia tego, co jest dla kogoś ważne, jednocześnie zlecając inne działania, dzięki czemu nie trzeba ich wykonywać osobiście. Tylko skuteczny przedsiębiorca nie musi znać się na wszystkim, on po prostu otacza się ekspertami lepszymi od siebie.

Drugim obszarem są zasoby intelektualne, czyli rzeczy, które powinieneś wiedzieć lub umieć. Budujesz ten obszar, przyswajając sobie wiedzę. Tej wiedzy czy tych umiejętności nie musisz mieć w tej chwili. Ponieważ zajmujesz się wymarzoną rzeczywistością, przestań racjonalizować swoje marzenia. Puść wodze fantazji.

Kolejnym, już trzecim obszarem są emocje. Są one związane bezpośrednio z tym, jak chcesz się czuć w procesie nauki bycia skutecznym przedsiębiorcą. Tutaj warto indywidualnie zdefiniować, czym jest dla mnie: optymizm, odwaga, elastyczność, siła? Co Cię inspiruje do działania? Jak się motywujesz? Należy się również zastanowić, jak te poszczególne emocje mogą Ci pomóc w procesie osiągania zaplanowanego celu.

Czwartym obszarem są zasoby społeczne. Obszar ten jest bezpośrednio związany z Twoimi relacjami z otoczeniem. Odpowiedz sobie na pytania: jakich chcesz mieć partnerów w życiu osobistym i biznesowym? Kim będzie Twoja konkurencja? Twoi pracownicy i wspólnicy? To szeroko rozumiany obszar społeczny. Należy również pamiętać o wsparciu. Od kogo możesz nauczyć się potrzebnej wiedzy, kto może Ci pomóc w momentach trudnych, kto może być Twoim mentorem? Kim są osoby, które możesz modelować? Modelowanie polega na naśladowaniu sposobu działania, co zwiększa prawdopodobieństwo odniesienia sukcesu. Dalej, kogo poznasz, prowadząc firmę? Do jakich organizacji, stowarzyszeń czy też klubów będziesz należał?

Celem tego przygotowania jest stworzenie wizji, do której realizacji chcesz dążyć jako przedsiębiorca. Ona jest drogowskazem. Nie osiągniesz sukcesu, nie wiedząc, w którą stronę chcesz zmierzać. To tak jakby wsiąść do samochodu, uruchomić nawigację, nie określając punktu docelowego, a jadąc, dziwić się, że nie zbliżasz się do sukcesu. Chcąc być statystycznym przedsiębiorcą, który ma 90% szans na porażkę, zaniechaj proponowanych przeze mnie działań. Jednak jeśli chcesz osiągnąć sukces, to sugerowane pomysły wprowadzaj w życie. Jeżeli czegoś nie rozumiesz – konsultuj się. Sprawdzaj, co daje lepszy efekt od zamierzonego. To Ty bierzesz pełną odpowiedzialność za wszystkie swoje sukcesy. Ja chce Ci tylko ułatwić ich odnoszenie.

 

Znalazłeś w tekście “Projektowanie siebie jako przedsiębiorcy” elementy inspirujące i nowatorskie, a może nie zgadzasz się z autorem? Powiedz nam o tym, napisz z czym się nie zgadzasz, uargumentuj to, wzbogać tekst o swoje uwagi. Nic tak nie buduje atmosfery portalu jak inteligentni czytelnicy potrafiący zanalizować i wyartykułować swoje spostrzeżenia.

Autor: Maciej Kozubik – Dyplomowany Coach, Trener Biznesu, Ekonomista. Absolwent dwóch uczelni wyższych (Akademii Ekonomicznej w Katowicach i Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu). Pracował w korporacjach, w tym międzynarodowych. Praktyk biznesu. Nieprzerwanie podąża przed siebie, wyznacza sobie ambitne cele i szuka nowych inspiracji. To, co go wyróżnia, to silna wiara w ludzi i ich potencjał, dlatego namawia ich do inwestowania w siebie i rozwijania swoich pasji. Jest przekonany, że każdy jest stworzony, by odnosić sukcesy. Dzisiaj zajmuje się coachingiem i szkoleniami.