Zatrudnij coacha i osiągnij sukces

Z angielskiego coach to trener, choć nie tylko. Coach to także autobus i przewóz, coaching w znaczeniu profesji to przejazd, przemieszczanie się, jednak rozumiany jako przemieszczanie. Coaching w znaczeniu rozwoju osobistego i zawodowego to właśnie podróż z punktu „A”, czyli aktualnej rzeczywistości do „S” czyli sukcesu. Już teraz rozwieję wątpliwość dotyczącą sukcesu. Jego definicji jest tyle ile ludzi na świecie. Nie ma jednej uniwersalnej. Każdy ma swoją.

Dlaczego praca z Coachem?

Coachem może zostać każdy, w Polsce nie ma prawnych uregulowań wykonywania tej profesji. To powoduje, że coachem może nazwać się każdy. W konsekwencji na rynku pojawiło się mrowie różnego rodzaju coachów, urośli jak grzybów po deszczu. Profesjonalny coach ma odpowiednie przygotowanie zawodowe i zestaw sprawdzonych narzędzi, umożliwiających stworzenie motywującego celu. Następnie skutecznego planu. Coach będzie również towarzyszył ci jako partner w procesie osiągania sukcesu. Będzie twoim partnerem. Cały proces, aby był skuteczny, wymaga stosowania sprawdzonych reguł, które umożliwiają przyspieszenie, nawet dziesięciokrotnie realizację celu. Jak sądzisz, warto pracować ze sprawdzonymi coachami, czy chcesz sprawdzać na własnej skórze, kupując kota w worku? Skuteczni coachowie nie boją się prezentować referencje i posiadane kwalifikacje (ukończone studia, kursy itp.), osoby bez przygotowania i doświadczenia, tego po prostu nie mają.

Jak wybrać skutecznego coacha przez duże „C”?

Po pierwsze Coach dwa razy więcej słucha niż mówi, najważniejszym w tym procesie jest klient (coachee), a nie Coach. Zagadywanie klienta, narzucanie mu swojego zdania i pomysłu na jego życie nie jest coachingiem. Nie mam pojęcia czym jest, ale ja nie chciałbym brać w czymś takim udziału. Postawa Coacha skierowana na coachee (klienta) nie należy do łatwych, wymaga dużej pewności siebie, odsuwania swojego ego na bok i umiejętności aktywnego słuchania. Słuchania na wielu poziomach. Wiara w klienta, w jego możliwości, w to, że może osiągnąć sukces charakteryzuje skutecznych Coachów.

“Gdy uczeń jest gotowy, mistrz się pojawia” – to stare chińskie przysłowie. Jest w tym głęboka prawda, ale myli się ten kto uważa, ze wystarczy tylko chcieć i czekać. Mistrz sam się nie pojawi. Chęci i czekanie, bez działania to źródło frustracji i stresu. Pojawienie się mistrza odnosi się do całego procesu rozwoju osobistego i zawodowego. Kto szuka ten znajdzie, bo działając znajdują się nowe możliwości i okazje. Takim mistrzem może być Coach.

Większość profesjonalnych Coachów oferuje bezpłatne sesje zerowe. Na nich każdy ma możliwość poznania sposobu pracy danego Coacha, różnicy między metodami rozwoju i w konsekwencji podjącia ostatecznie decyzji o współpracy.

Zastanów się jednak, czy Coach jest ci potrzebny?

Są osoby, które mogą osiągnąć wiele bez współpracy z coachem. Część narzędzi jakimi posługują się coachowie jest dostępna, czasem dość droga, choć możliwa do kupienia. Jeżeli ktoś ma wiedzę i doświadczenie to osiągnie swoje cele. Z Coachem może to znacznie przyspieszyć. Jednak bez odpowiedniej wiedzy i umiejętności, jaką powinien mieć klient, chodzi o tą potrzebną do zrealizowania jego planów, coaching nie przyniesie efektów. Dlaczego? Istota coachingu polega na wsparciu, bez doradzania i kierowania. Coach inspiruje do działania, zadając odpowiednie pytania. Możliwe, że masz dużo wiedzy i nie wiesz, którą drogę wybrać, to coaching jest odpowiednim rozwiązaniem.

Mając odpowiednią wiedzę zacznij ją wykorzystywać. Jeżeli jej nie masz, zatrudnij trenera, przeczytaj książkę, poszukaj mentora.

Czy jesteś gotowy na pracę z coachem?

Czy jesteś gotowy zmienić swoje życie, aby osiągnąć sukces? Powtarzanie ciągle tych samych czynności i oczekiwanie innego efektu przypomina szaleństwo. Większość osób nie chce się zmienić, a zmiana jest podstawą tego procesu. Mroczny sekret rozwoju osobistego – większość ludzi nie chce się zmienić, oczekuje gwiazdki z nieba. Cóż jeszcze nikt nie znalazł sposobu poruszania się go góry siedzą w jednym miejscu. Z drugiej strony, gdy masz pod górę to ciesz się, przecież zmierzasz na szczyt.

Jeżeli nie jesteś gotowy na zmianę, praca z coachem tego nie zmieni, to strata czasu i pieniędzy. Twoja gotowość to podstawa współpracy z profesjonalnym coachem.

Jaką cenę jesteś gotowy zapłacić za pracę z Coachem?

Na pierwszy rzut oka coaching może być kosztowną usługą, jednak jego efektywność przynosi większe zyski niż zapłacona cena. Proces coachingowy trwa zwykle od trzech do sześciu miesięcy, a częstotliwość spotkań waha się od jednego do dwóch w miesiącu, w rzadkich wypadkach częściej. Jednorazowy okres współpracy obejmuje maksymalnie 12 spotkań, choć zwykle to 6 do 9. Ceny usług coachingowych w Polsce są mocno zróżnicowane i zaczynają się od 100 pln do 700 euro za godzinną sesję. Oczywiście zdarzają się ceny na poziomie kilku złotych. Przypominam, że zdobycie odpowiedniej wiedzy i doświadczenia nie przychodzi łatwo. Podstawowy kurs coachingowy to wydatek kilku tysięcy złotych, studia podyplomowe kosztują podobnie. Najdroższe warsztaty potrafią kosztować nawet 18.000 pln. Taka inwestycja musi się zwrócić.

Znalezienie dobrego coacha wymaga też większego zaangażowania. Cyklicznie dostaję zapytania ofertowe mailem. Mam podać warunki współpracy, w tym cenę. Klient podejmujący decyzję o skorzystaniu z usługi coachingowej, kierując się ceną, nie wybierze najlepiej. Ciekawe czy swoje usługi lub produkty też będzie również oferował znacznie poniżej kosztów? Każdy chętnie kupi usługę na wysokim poziomie, za ułamek jej ceny, jednak nikt rozsądny nie działa wbrew logice biznesowej. Tak to po prostu nie działa. Coach bez przygotowania zawodowego, zwykle oferuje niskie ceny, jednak często przynosi to więcej krzywdy niż pożytku. W konsekwencji pracy, z taką osobą, pojawi się opinia, że coaching nie działa. Jak ma działać, gdy jest prowadzony przez totalnego amatora? Profesjonalizm kosztuje.

Czego możesz oczekiwać będą w procesie coachingowym?

Coach nie zrobi twojej pracy za ciebie. Wraz z coachem zbudujesz system zmiany prowadzący cię do indywidualnego sukcesu. Wyznaczysz cel oraz sposób jego osiągnięcie. Nauczysz się planować i efektywnie działać. Może zdarzyć się, że coach nauczy cię czegoś istotnego np. technik relaksacyjnych, skutecznej wizualizacji. Najważniejsze jest odpowiednie wykorzystywanie czasu między sesjami, to on decyduje o wszystkim. Ja osobiście daję zawsze zadania domowe, których celem jest maksymalne wykorzystanie procesu coachingowego. Dobry coach nie powie ci co masz zrobić ze swoim życiem, ale pomoże złożyć układankę w całość. Wcześniej jednak umożliwi spojrzenie na nie z perspektywy, zachęci do refleksji, zainspiruje.

Pierwszy krok

Gdy uznasz, że najwyższy czas na zmianę zacznij działać. Możesz to zrobić samemu lub zacząć współpracować z dyplomowanym coachem. Gdy uznasz, że praca z Coachem jest dla ciebie, zapraszam cię do kontaktu już teraz!

 

Znalazłeś w tekście elementy inspirujące i nowatorskie, a może nie zgadzasz się z autorem? Powiedz nam o tym, napisz z czym się nie zgadzasz, uargumentuj to, wzbogać tekst o swoje uwagi. Nic tak nie buduje atmosfery portalu jak inteligentni czytelnicy potrafiący zanalizować i wyartykułować swoje spostrzeżenia.

Autor: Maciej Kozubik – Dyplomowany Coach, Trener Biznesu, Ekonomista. Absolwent dwóch uczelni wyższych (Akademii Ekonomicznej w Katowicach i Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu). Pracował w korporacjach, w tym międzynarodowych. Praktyk biznesu. Nieprzerwanie podąża przed siebie, wyznacza sobie ambitne cele i szuka nowych inspiracji. To, co go wyróżnia, to silna wiara w ludzi i ich potencjał, dlatego namawia ich do inwestowania w siebie i rozwijania swoich pasji. Jest przekonany, że każdy jest stworzony, by odnosić sukcesy. Dzisiaj zajmuje się coachingiem i szkoleniami.