Szósty zmysł w biznesie

William Shakespeare w Hamlecie napisał: „najważniejsze, byś zawsze był wierny samemu sobie”. Wierność odnosi się również do działania zgodnie z własnym sumieniem i przekonaniami, ale również z podświadomością. Przypomnij sobie, ile razy w życiu prowadziłeś ze sobą dialog wewnętrzny, ile razy postępowałeś wbrew wewnętrznym głosom. Te głosy możesz nazwać intuicją, szóstym zmysłem. Wiele osób ignoruje ten obszar w biznesie. To duży błąd.

Ostrzegająca intuicja

Intuicja ostrzeże Cię, wzbudzi w Tobie wątpliwości. Mogą Cię one ustrzec przed niepewnym interesem. Innym razem, mimo pierwszych trudności, odczuwasz chęć działania w tym konkretnym biznesie. Dlaczego tak się dzieje? Twój wewnętrzny głos jest twoim najbardziej zaufanym doradcą, więc dlatego powinieneś mu ufać. Ten doradca da Ci odpowiedź, choć nie zawsze od razu.

Uzbrojony w cierpliwość

W pewnych sytuacjach musisz uzbroić się w cierpliwość, czasem zadać sobie kolejne pytanie. Każdy z nas spotkał się z takim stwierdzeniem jak kobieca intuicja. Wynika to z faktu, że kobiety mają lepiej rozwiniętą intuicję od mężczyzn. To powoduje, że bardzo często w trudnych momentach biznesowych działają lepiej od nie jednego mężczyzny. Często mężczyźni ograniczają się do analizy obiektywnych danych, bagatelizując kobiecą intuicję. Takie zachowanie może prowadzić w złą stronę.

Nos do interesów

Warto pamiętać, że nie płeć decyduje o intuicji, ale świadomość jej znaczenia. Wielu ludzi sukcesu, w dużej mierze polega właśnie na przeczuciach, na własnej intuicji. Wielokrotnie słyszałem słowa, że ktoś ma „nosa do interesów”. Tym nosem jest właśnie intuicja.

„Najważniejsze, byś zawsze był wierny samemu sobie” odnosi się również do zaufania samemu sobie. Na umiejętności docenienia samego siebie, a w szczególności własnego wewnętrznego głosu. Nie umniejszaj jego wagi, tylko dlatego, że nie umiesz logicznie wytłumaczyć, co się dzieje i dlaczego.

Filmowe skojarzenie

Przypomnij sobie film: Jerry Maguire. To film, w którym Tom Cruise na początku podąża za głosem własnej intuicji. Zostaje zwolniony z pracy, po złożeniu wizjonerskiego oświadczenia:„Rzeczy, o których myślimy, a których nie robimy: przyszłość naszej branży” Zwolnienie staje się początkiem jego drogi na szczyt, podczas której poznaje siebie, odnosi sukces zawodowy i osobisty. Dlatego, że na początku zaufał własnej intuicji – do czego również Cię zapraszam.

 

Znalazłeś w tekście elementy inspirujące i nowatorskie, a może nie zgadzasz się z autorem? Powiedz nam o tym, napisz z czym się nie zgadzasz, uargumentuj to, wzbogać tekst o swoje uwagi. Nic tak nie buduje atmosfery portalu jak inteligentni czytelnicy potrafiący zanalizować i wyartykułować swoje spostrzeżenia.

Autor: Maciej Kozubik – Dyplomowany Coach, Trener Biznesu, Ekonomista. Absolwent dwóch uczelni wyższych (Akademii Ekonomicznej w Katowicach i Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu). Pracował w korporacjach, w tym międzynarodowych. Praktyk biznesu. Nieprzerwanie podąża przed siebie, wyznacza sobie ambitne cele i szuka nowych inspiracji. To, co go wyróżnia, to silna wiara w ludzi i ich potencjał, dlatego namawia ich do inwestowania w siebie i rozwijania swoich pasji. Jest przekonany, że każdy jest stworzony, by odnosić sukcesy. Dzisiaj zajmuje się coachingiem i szkoleniami.