Strategia motywacji – OD czy DO?

Z moblizacją do działania może mieć problem każdy z nas. Wydawałoby się, że wizja bogactwa, drogich samochodów, spełnionych marzeń, osiągniętych celów powinna wystarczyć, ale nie jest to recepta na sukces dla wszystkich. Znani na szczycie, tacy jak aktorzy, sportowcy, biznesmeni czy inni podkreślają znaczenie motywacji w procesie osiągania sukcesów. O motywacji pisano już wiele – ale czy w pełni uświadamiamy sobie różnice pomiędzy motywacją negatywną OD oraz motywacją pozytywną DO?

Jaka jest Twoja strategia motywacyjna?

Strategia motywacji – OD czy DO

Motywację należy zrozumieć, a następnie należy się jej nauczyć. Strategia motywacyjna jest potrzebna, gdy chcesz, coś osiągnąć, ale nie chcesz tracisz czasu na zastanawiane się nad samym procesem. Wyobraź sobie zwiedzanie ciekawego miejsca i tysiące schodów zanim dojdziesz na sam szczyt, skąd rozpościera się wspaniały widok na twoje ulubione miasto. Prawdopodobnie nie masz ochoty się po nich wspinać, ale chcesz już być na samej górze. Reasumując nie chcesz brać udziału w procesie, ale oczekujesz wyniku końcowego. Przyjrzyj się swojemu życiu i temu jak funkcjonujesz na co dzień – jakiej strategii motywacyjnej używasz?

Motywacja OD i DO

Przed tobą ważne spotkanie, od którego zależą losy twojej firmy – co robisz? W ostatniej chwili wstajesz i biegiem, … bo inaczej spóźnisz się i będziesz miał problemy. To przykład motywacji negatywnej, inaczej OD. Teraz inaczej –  wyobraź sobie nowy luksusowy samochód, dom z basenem i miliony na koncie. I nagle wszystko staje się jasne – przecież ociąganie się tak naprawdę oddala Cię od możliwości realizacji właśnie tych celów. To przykład motywacji pozytywnej, zwaną DO. Już widzisz, że motywacja jest siłą, która kieruje nas w odpowiednią stronę. Pragnienie lepszej przyszłości dla siebie jest pozytywna strategią motywacyjną.

Mechanizmy motywacji

Strach i pożądanie to najważniejsze emocje,które wpływają na ludzkie zachowanie –  inaczej mówiąc frustracja i marzenia. Dla wszystkich ludzi naturalna jest ucieczka od bólu, strachu, dyskomfortu, a z drugiej strony dążenie do szczęścia, radości i relaksu. W większości sytuacji mamy skłonność do wykorzystywania wyłącznie jednej strategii.

Wzorce motywacji – pułapki

Strategia motywacji – OD czy DO

DO kieruje działania na cel, OD skupia się na określeniu i rozwiązaniu problemów. Zdając sobie sprawę z możliwości każdej strategii, zwróć również uwagę na zagrożenia, jakie za tym idą. Osoby motywowane DO, w swej drodze do celu mogą nie zauważyć zagrożeń i problemów. Co za tym idzie nie będą również przygotowane do ich przezwyciężenia.
Z drugiej strony osoby motywowane OD, mogą być przesadnie skoncentrowane na problemie zapominając o działaniu zmierzającym do określonego celu – znane jest tutaj stwierdzenie „z deszczu pod rynnę”, ponieważ osoba koncentruje się na tym, czego nie chce, zamiast na tym, co chce. Ten wzorzec powoduje, iż takie osoby często doświadczają odpowiedniej ilości bólu, cierpienia, stresu – co może mieć negatywny wpływ na samopoczucie i zdrowie – zanim dojdzie do mobilizacji do działania.
Stosowanie obydwu strategii motywacyjnych OD i DO, w zależności od okoliczności jest prawdopodobnie najbardziej korzystne w osiągnięciu sukcesu życiowego. Pamiętaj, że każdej strategii można się nauczyć i z powodzeniem wykorzystywać zarówno w życiu zawodowym jak i osobistym.

 

Znalazłeś w tekście elementy inspirujące i nowatorskie, a może nie zgadzasz się z autorem? Powiedz nam o tym, napisz z czym się nie zgadzasz, uargumentuj to, wzbogać tekst o swoje uwagi. Nic tak nie buduje atmosfery portalu jak inteligentni czytelnicy potrafiący zanalizować i wyartykułować swoje spostrzeżenia.

Autor: Maciej Kozubik – Dyplomowany Coach, Trener Biznesu, Ekonomista. Absolwent dwóch uczelni wyższych (Akademii Ekonomicznej w Katowicach i Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu). Pracował w korporacjach, w tym międzynarodowych. Praktyk biznesu. Nieprzerwanie podąża przed siebie, wyznacza sobie ambitne cele i szuka nowych inspiracji. To, co go wyróżnia, to silna wiara w ludzi i ich potencjał, dlatego namawia ich do inwestowania w siebie i rozwijania swoich pasji. Jest przekonany, że każdy jest stworzony, by odnosić sukcesy. Dzisiaj zajmuje się coachingiem i szkoleniami.

Komentarze (2)

  • 20 marzec 2013 o 08:27 |
    Bardzo ciekawy artykuł. Motywacja jest wazna w dzialaniu czegokolwiek, o ile nie najwazniejsza. Bardzo fajne spojrzenie na motywacje, w ten sposob – swiadomosc tego jak mozna wykorzystac motywacje do dzialania powoduje ze mozemy dzialac skuteczniej we wszystkim co robimy.
    Na temat motywacji polecam rowniez: szukajwiedzy.blogspot.com/p/blog-page_6.html
  • Maciej Kozubik
    26 kwiecień 2013 o 14:44 |
    Dziękuję Robercie za komentarz. Na twojej stronie również znajduje się kilka wartych uwagi artykułów. Tak trzyma