Rozważania Coacha – motywacja, a wartości

Wartości są najważniejszymi motywatorami naszego życia. Każdy z nas ma swoje, nie powtarzalne wartości, które zbudował podczas swojego życia. Zastanówmy się dlaczego wartości są wpływają na naszą motywację?

Motywacja negatywna związana ze strachem, zwana inaczej OD, oznacza ucieczkę od bólu, strachu, napięcia, stresu. Motywacja DO, zwana pozytywną, w obszarze fizycznym oznacza zbliżanie się do marzeń, przyjemności, spokoju, radości.

Wchodząc w obszar uczuć i myśli motywacja DO lub OD oznaczać będzie zmierzanie lub oddalanie się względem wartości.

Autorytetem w obszarze życia i wartości są osoby starsze, które sporo przeżyły, mają mnóstwo doświadczeń. Zapewne żadna z nich nie powie: „żałuję, że tak mało czasu spędziłem narzekając nad swoim losem”. Raczej powiedzą, że „życie przemknęło mi przez palce, nawet nie zauważyłem kiedy”. Jeżeli będą mówić o tym, czego żałują, raczej będzie to coś, czego nie zrobiły. Będą mówić o wartościach, czasem, że zbyt późno zdały sobie z nich sprawę. Że ich nie spełnili. Wskażą na to, że zmarnowały sporo czasu zajmując się nie wartymi zainteresowania rzeczami, sprawami.

Mądrość tych osób pomoże tobie i innym w dokonaniu lepszych wyborów.

Zapytaj ich jak połączyli swoje wartości życiowe z działaniem, które przybliżyło ich do spełnienia tych wartości. Później zrób to samo, dzięki temu będziesz mógł poświęcić więcej czasu temu, co chcesz osiągnąć.

Dzięki wierności własnym wartościom unikniesz rozczarowania, uczucia pustki.

Więc czym są wartości?

Wartości są miarą, jakie znaczenie ma nasze życie. Nasze cele są narzędziami do realizacji naszych wartości.

Może twoim celem jest posiadanie nowego mercedesa. Zastanów się jaką wartość niesie to za sobą? Luksus, spokój, wewnętrzne poczucie sukcesu, bezpieczeństwo.

O motywacji decydują wartości.

Ich poziom ma bezpośrednie przełożenie na wynik końcowy. Niska motywacja wynika ze słabo ugruntowanych wartości. Mocne wartości gwarantują silną motywację.

 

Znalazłeś w tekście elementy inspirujące i nowatorskie, a może nie zgadzasz się z autorem? Powiedz nam o tym, napisz z czym się nie zgadzasz, uargumentuj to, wzbogać tekst o swoje uwagi. Nic tak nie buduje atmosfery portalu jak inteligentni czytelnicy potrafiący zanalizować i wyartykułować swoje spostrzeżenia.

Autor: Maciej Kozubik – Dyplomowany Coach, Trener Biznesu, Ekonomista. Absolwent dwóch uczelni wyższych (Akademii Ekonomicznej w Katowicach i Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu). Pracował w korporacjach, w tym międzynarodowych. Praktyk biznesu. Nieprzerwanie podąża przed siebie, wyznacza sobie ambitne cele i szuka nowych inspiracji. To, co go wyróżnia, to silna wiara w ludzi i ich potencjał, dlatego namawia ich do inwestowania w siebie i rozwijania swoich pasji. Jest przekonany, że każdy jest stworzony, by odnosić sukcesy. Dzisiaj zajmuje się coachingiem i szkoleniami.